نور مناسب بونسای

نگهداری بونسای

THIS IS WB LAYZI LOAD

واژه بن به معنیِ بشقاب، سینی یا گُلدان و سای به معنیِ کشت و کار است و ترکیبِ بونسای را می‌توان، کاشته شده در سینی معنا کرد؛ اما هر گیاهی که در گلدان یا سینی کاشته شده باشد را نیز نمی‌توان بُنسای نامید. جهت مطالعه در زمینه ساخت نور مصنوعی برای گیاهان کلیک نمایید. نگهداریِ بُنسای در برگیرندهٔ آبیاری، خاک و کود و نوردهیِ مناسب و هرسِ درست و بهنگام می‌باشد.
1-ابزارها
برای نگهداریِ بنسای به ابزارهای بُرشی مانندِ کاردِ لبه تیز، تیغ و قیچیِ باغبانی نیاز است. همچنین به بیلچه، آب پاش و سوهان (برای شکل دهی و صاف کردنِ بخشهای چوبی شده و مُرده درخت) و بنومیل(برای ضدِ عفونی کردنِ بخشهای بریده شده و جلوگیری از بیماریهای قارچی) نیاز است.

بُنسای نیز مانندِ هر گیاهِ دیگری به یک آبیاریِ کامل و منظم نیاز دارد. به دلیل این که خاستگاه این گیاهان از کشورهای آسیای جنوب شرقی می‌باشد، مانند: چین، تایلند و... آب و هوای مناسب برای گیاه بونسای، گرم و مرطوب می‌باشد. پس بهتر است که برگهای بونسای را ۱ یا ۲ بار در روز با افشانه خیس شوند. تا رطوبتِ آن تأمین شود. همچنین دمای اتاق هم برای بونسای مناسب است. نور مستقیمِ خورشید باعثِ سوختن درختچه بونسای می‌شود. نور غیر مستقیم یا نور پشت پرده با حداقل یک متر فاصله برای بونسای مناسب می‌باشد. البته برخی گونه‌ها هم وجود دارند که برای فضای بیرون هستند که منظور ما گونه‌های آپارتمانی می‌باشد.

THIS IS WB LAYZI LOAD

2- آبیاری بونسای

آبیاری بونسای باید در تابستان بیشتر و در زمستان کمتر باشد. از آبیاری بیش از حد هم خودداری کنید، چراکه باعثِ فساد و خفگیِ ریشه می‌شود. بهترین زمانِ آبیاریِ بونسای بعد از غروب آفتاب می‌باشد. چون آب تا فردا صبح تبخیر نمی‌شود و همچنین نور باعث سوختنِ برگ‌ها نمی‌شود.

4- خاک بنسای 
خاکِ بونسای معمولاً کوکوپیت می‌باشد که رطوبت را در خود حفظ می‌کند، بنابراین لازم نیست هرروز به ان آب بدهید. هر زمانی که به خاک دست زدید و خشک بود به ان اب بدهید و نباید بگذارید زیاد خشک بماند. معمولاً یک روز در میان و بیش از سه روز نشود.
5- کوددهی
از آنجا که خاکِ کوکوپیت، یک خاکِ خنثی می‌باشد و عاری از مواد غذایی است، بعد از مدتی گیاه دچار کمبودِ موادِ غذایی می‌شود و برگهای آن شروع به ریزش می‌کند پس باید به بونسای کود داد تا مواد غذایی آن تأمین شود. کود بونسای موجود در بازار ایران، کریستالون و آهن می‌باشد که برای بامبو و برخی گل و گیاه‌ها نیز می‌توان استفاده کرد؛ که باید یک قاشق چایخوری از آن را در یک لیتر آب حل کرد و هر ۱۵ روز یک بار از ان آب به گیاه بدهید. توجه داشته باشید که نباید هر دو کود را باهم بدهید. اگر از هر دو کود استفاده می‌کنید تقریباً یک هفته بین آنها فاصله بیندازید. باقیماندهٔ آبی که با کود مخلوط شده را دور نریزید و در دفعات بعد استفاده کنید.

نور مصنوعی برای بونسای

نور مهتابی برای بونسای به هیچ عنوان کافی نمی باشد و گیاه از لحاظ نور تامین نخواهد شد . نور مصنوعی برای بونسای شاید در ظاهر با لامپ های معمولی تفاوتی نداشته باشد ولی ال ای دی مخصوص رشد بونسای دارای طول موج مورد نیاز فتوسنتز بونسای است و نیاز این گیاه را به نور کاملا بر طرف می نمایید. نور مورد نیاز بونسای به نوع بونسای بستگی دارد. برای خرید نور مصنوعی مناسب برای بونسای می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان با بررسی نوع گیاه و سایز گیاه شما لامپ مناسب را معرفی نمایند. 

THIS IS WB LAYZI LOAD

●شرایط مناسب برای شمعدانی بشرح زیر است:

▪روشنائی :

هرچند وطن اصلی شمعدانی سرزمين آفتاب درخشان است ولی شمعدانی که در منزل و باغچه عمل ميآورند به نور شدید احتياج محدودی دارد. شمعدانی در محل سایه و قسمت شمالی ساختمان گل نمی کند و همچنين گوشه ای تاریک محل مناسبی برای کاشت شمعدانی نيست. با تهیه لامپ رشد گیاه می توانید نور مورد نیاز گیاه شمعدانی را تامین نمایید.

▪خاک : خاک مناسب شمعدانی خاکی است که اگر آنرا در دست بفشاریم به زحمت بهم بچسبد یعنی کمی سنگين باشد. اگر زیاد بهم بچسبد معلوم می شود رس آن زیاد است و خاک تکه تکه می شود. اگر به آسانی دانه های خاک از هم بپاشد معلوم می شود خيلی سبک است و مناسب شمعدانی نيست.

خاک شمعدانی تشکيل ميشود از یک قسمت خاک برگ پوسيده، دو قسمت خاک مرغوب باغچه، و یک قسمت شن زبر و یک قسمت کود گاوی پوسيده.

▪غذا : همانطوریکه می دانيد کود فسفر برای تقویت ریشه و کود ازت برای ازدیاد شاخ و برگ و کود پتاسی برای توليد گلو ميوه مفيد است. تناسب این عناصر موثرتر از ميزان مواد غذائی است .باید توجه داشت اگر یکی ازاین عناصر زیاده ازحد به شمعدانی داده شود، برای شمعدانی مضر است.

اگر با کود دامی، کود ازت هم زیاد بدهيم، شاخه های شمعدانی طویل می شود و فاصله برگ از هم زیاد می گردد و این همان گلدانهای است که باغبان به آنها گرسنگی می دهد و مدتی به آنها کود نمی دهد، بطور خالصه از اردیبهشت تا مهر ماه هر ماه یک مرتبه باید کود تجارتی به شمعدانی داده شود. ودر زمستان از کود دادن باید خودداری کرد.

▪آب: شمعدانی در اعضاء خود آب را ذخيره می کند. این گياه خيلی سریع و به مقدار زیاد می تواند آب را جذب کند. به همين دليل است که وقتی خاک خيس است باوجودیکه آب زیاد برایش مناسب نيست معذالک آنرا جذب می کند. در صورتيکه برای اغلب نباتات این آب زیاد ضرر ميرساند. در هر حال در تابستان موقعی که بوته شمعدانی گل دارد به آب نسبتا زیاد احتياج دارد .

در روزهای کوتاه زمستان و در حرارت کم، آب دادن را برای چند هفته باید قطع کرد. ولی وقتی گياه در حال فعاليت است هيچوقت نباید رطوبت خاک قطع شود. وقتی شمعدانی کامال خشکی می بيند پوست ساقه سفت و خشبی می شود و عده ای از ریشه های لطيف و سفيد رنگ از بين ميروند. برگرداندن این حالت بحالت اوليه خيلی طول می کشد. در شمعدانيهای گلدانی باید طوری آب داد که خاک گلدان کاملا خيس شود و بعد از آن هروقت خاک کاملا خشک شد باید

آب داد .

ميزان و موقع آب دادن بستگی به وضع خود گياه و حرارت هوا و رطوبت جوی دارد. در روزهای خيلی گرم یا روزهائی که بادهای خشک می وزد، در وسط تابستان به شمعدانی باید روزی دو مرتبه آب داد. وقتی شدت نور کم است یا رطوبت زیاد است اصولا گياه به آب نياز ندارد. اگر شدت آفتاب زیاد است بهتر است به گلدانها سایه بدهند تا به این وسيله تعریق در نبات کم شود و این کار بهتر از آن است که مرتبا به گلدانها آب بدهند . ارقام شمعدانی عطری و پيچ و اژدر نسبت به شمعدانی معمولی بيشتر به آب احتياج دارند .

▪هوا : می گویند شمعدانی رطوبت جوی لازم ندارد. این صحيح است، شمعدانی مثل سرخس، گلخانه مرطوب را دوست ندارد.

ولی نباید محيط هم زیاده از حد خشک باشد. بنظر می آید خيلی از شمعدانيها هوای خشک را می پسندند. رطوبت جوی برای گياه شمعدانی مضر نيست. ولی برای غنچه ها ضرر دارد. در آخر روز که حرارت پائين می آید، رطوبت زیاد می شود و در شب ممکن است گلبرگها مرطوب شوند و گلها بگندد. بهتر است آبپاشی در صبح انجام شود که تا عصر رطوبت روی گلها خشک شود و همچنين در منزل در عصر پنجره ها را باز کنند تا رطوبت اضافی بيرون برود. رویه همرفته جریان هوا خيلی از ناراحتی ها را از بين می برد.

▪حرارت :

حرارت مطلوب برای شمعدانی بين ۵۸ – ۵۳ درجه سانتيگراد است. هرچند در حرارتهای بالا هم زنده ميماند. حرارت بين ۰۸ – ۰۰ درجه کليه ارقام شمعدانی را از بين می برد. حرارت مناسب برای شمعدانی عطری و اژدر بين ۷ – ۵۰ درجه سانتيگراد است که در این حرارت ها بهتر رشد می کند. بعضی از ارقام شمعدانی زونال یا حلقه ای تا ۵۹ درجه سرمای زیر صفر را هم تحمل می کنند .

▪گلدانها :

گلدان های سفالی برای شمعدانی مناسب است. مخصوصآ در گلخانه ها اگر شمعدانی را در گلدان کوچکتر بکارند مناسب تر است تا گلدان های بزرگتر.

اشتراک گذاری:
تگ ها:

نام
ایمیل
نظر