انواع گیاه سینگونیوم و نحوه ی نگه داری آن

گیاه برگ خرگوشی

گیاه برگ خرگوشی

مشخصات گیاه برگ خرگوشی:

اسم علمی این گیاه Syngonium auritum ، از خانواده  Araceae  می باشد، گونه auritum بومی مكزیك بوده و گیاهی بالارونده، با رشد سریع و شبیه فیلودندرون است. طرز تشخیص این گیاه در مقایسه با فیلودندرون، برگهای جوان نیزه ای شكل آن است كه در قست تحتانی نزدیك به محل اتصال به دم برگ به صورت دو گواشواره دیده می شود. رگبرگهای این گونه زرد رنگ می باشد و ساقه آن تولید ریشه ای هوائی زیادی می نماید به مرور كه سن گیاه افزایش می یابد، برگهای  تحتانی خود را از دست داده و زشت می شود.

"در صورت تمایل جهت آگاهی در زمینه تکنولوژی لامپ مخصوص رشد گیاه و لامپ led برای گیاهان کلیک نمایید."

مراقبت: سینگونیوم به سایه تا نور معمولی، حرارت بالا، خاك همیشه خیس، رطوبت هوای 50 تا  70 درصد وخاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 2 گرم درلیتر، هر دو هفته یكبار، از اسفند تا مرداد ماه، مصرف نمود.

خاک: مخلوطی از خاك برگ ، تورب و خاك ماسه ای برای پرورش سینگونیوم مطلوب می باشد.

ازدیاد: این گیاه را می‌توانید با روش كاشت مستقیم قلمه در خاك تكثیر كنید. برای اینكار، از اواسط بهار تا اوایل تابستان، قلمه های انتهایی ساقه را به طول 8 تا 10 سانتیمتر با یك چاقوی تیز، جدا كنید. سپس برگهای پایینی قلمه را بكنید. انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر سه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی كمپوست مخصوص و بذر و قلمه قرار دهید. گلدانی را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و آنها را در دمای 20 تا 21 درجه سانتیگراد و نورمناسب نگه داری كنید. دو ماه طول میكشد تا ریشه دهی ورشد مجدد آغاز شود. پس ازآن كیسه پلاستیكی را از روی قلمه بردارید و گیاه جدید را با كود مایع رقیق شده تغذیه كنید.

گیاه سینگونیوم

عوارض و درمان گیاه برگ خرگوشی:
این گیاه در اثرحمله كنه ریز قرمز پوشیده از تارهای عنكبوتی می شود و برگها یش به زردی گرایش پیدا می‌كنند. سمپاشی این نوع آفت یكنوع درمان است اما به علت حساسیت این گیاه، بهتراست با غبارپاشی جمعیت آفت راكاهش دهید. ساقه های دراز و منحرف سینگونیوم فاصله زیاد بین برگهای آن دراثر نور ایجاد می‌شود. اگر مشاهده كردید برگهایی این گیاه قهوه ای و شكننده شده‌اند. گیاه رابه محل خنكتر ببرید و دفعات آبیاری را زیادتر كنید. برگهای خشك را حذف كرده و غبارپاشی را انجام دهید زیرا این عارضه در اثر هوای گرم و خشك ایجاد می شود. سینگونیوم در اثرعلتهای متعددی مثل آبیاری بیش ازاندازه، خشكی زیاد وهوای سرد، پژمرده می شود و برگهایش قهوه ای و لوله ای شده و ساقه شروع به پوسیدن می كند. برگهای رنگ پریده این گیاه را با ایجاد محیط نورانی و یا تغذیه مصنوعی، سرحال و شاداب نمایید همچنین برگها در اثر نیازبه تغذیه مصنوعی رنگ پریده  و شفاف می‌شوند.

این گیاه در میزان متوسط نور قادر به رشد است و در زمستان دماي هوا را تا 15 درجه سانتیگراد تحمل می کند. نیاز آبی متوسط است و در تابستان برگها را باید روزانه آبپاشی کرد. روش تکثیر از طریق قلمه ساقه می باشد.

اشتراک گذاری:
تگ ها:
rating
نام
ایمیل
نظر