تکثیر گیاه چشم آهویی (برگ بیدی)

"جهت مشاهده قیمت لامپ رشد گیاه و خرید چراغ رشد گیاه کلیک نمایید."

مشخصات:  اسم علمی برگ بیدی Tradescantia albiflora ، از خانواده Commelinaceae  میباشد. این جنس داری 60 گونه از گیاهان خشبی و علفی چند ساله می باشد. انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شوند.

گونه مذكور بومی، آمریكای جنوبی است و برگهای زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگها تخم مرغی شكل، پهن و بدون دم برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا كرم می باشند.

تکثیر گیاه برگ بیدی

مراقبت:  برگ بیدی به سایه تا نور متوسط، گرمای زیاد، خاك همیشه خیس، رطوبت 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد. 

کود:  كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار از فروردین تا مهر ماه، در اختیار گیاه قرار داد. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگها کم رنگ می شود.

خاک:  مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، خاك مناسب برگ بیدی است.

"جهت مشاهده لامپ led برای گیاهان کلیک نمایید."

ازدیاد: این گیاه به سرعت در آب و یا خاك ریشه می دهند. از اواسط بهار تا اواخر تابستان كه گیاه مادری تجدید رشد كرده و شاخه ها آن باید سرزنی و جوان شوند، می توانید شاخه های هرس شده را به طول 5/7 سانتیمتر جدا كرده و هر 5 قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی كمپوست خصوص بذر و قلمه قرار دهید.

خاك را نسبتا مرطوب كنید و گلدان را در دمای 18 درجه سانتیگراد و نور كافی نگه دارید.

پس از 2 تا 3 هفته ریشه دهی انجام می‌شود و شما می توانید مقدار آبیاری را بیشتر كرده و با كود مایع آنها را تغذیه كنید. در شرایط مشابه، قلمه در آب نیز ریشه خوهند داد. 

جهت کسب اطلاع در زمینه نور مصنوعی برای رشد گیاهان و چراغ led مخصوص رشد گیاه, ال ای دی مخصوص رشد گیاه کلیک نمایید.

تکثیر گیاه برگ بیدی

عوارض و درمان گیاه برگ بیدی:

اگر زمانیكه ازبرگ بیدی نگهداری می كنید، مشاهده كردید برگهای آن نرم و آبكی شده و رنگ خود را از دست می دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است. برگهای این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن میشوند.

تغذیه را متوقف كنید ، رنگ ابلق برگها، برمی گردد. لكه های سوخته قهوه ای روی برگها در اثر مواد براق كننده را متوقف كننده شیمیایی حادث میشود.

اگر نوك برگها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط كرد حتما هوای محیط آن گرم وخشك بوده است. گلدان را به محل خنكتری ببرید و غبار پاشی را فراموش نكنید. قاعده ساقه نزدیك سطح خاك در اثر آَبیاری زیاد و یا زهكش نامناسب، می پوسد.

در صورتی كه برگها بد شكل وچسبناك شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شد بهتر است هر دو هفته یكبار با یك حشره كش نفوذی سمپاشی صورت گیرد. دریك محیط خشك برگهای ترادسكانتیا قهوه ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگها رنگ پریده و دارای لكه های قهوه ای نشود.

خصوصیات گیاه برگ بیدی

اين گياه احتياج به مكان روشن با نور غير مستقيم دارد و گونه سبز آن مي تواند تا حدودي در سايه مقاومت كند.

اين گياه نياز آبي متوسط داشته و در فصل تابستان و مكانهاي گرم نياز به غبارپاشي بيشتري دارد. خاك مناسب جهت اين گياه داراي بافت متوسط با زهكش خوب مي باشد. ازدياد گياه فوق به شيوه قلمه زدن در فصول بهار و تابستان مي باشد.

آفات و بيماريهاي رايج گياه:

- سوختگي نوك برگها به علت كمبود رطوبت مي باشد كه بهتر است عمل غبار پاشي را هر روز انجام دهيد.

- پلاسيده شدن ساقه ها كه در اثر فعال شدن قارچ بوده كه به علت آبياري زياد مي باشد بهتر است آبياري را كمي با تاخير انجام دهيد

- زرد شدن برگهاي گياه نيز ميتواند به علت آبياري زياد باشد كه بهتر است از ميزان دفعات آبياري بكاهيد

اشتراک گذاری:
تگ ها:
rating
نام
ایمیل
نظر