بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی برای رشد مطلوب نیاز به کود داشته و باید بهترین نوع کود بر اساس شرایط و نوع گیاه انتخاب گردد. اکثر افراد به نوع و اهمیت کود بر تقویت رشد گیاه آپارتمانی توجه نکرده و همین امر باعث می شود که گیاه آپارتمانی شادابی و طراوت کافی برخوردار نباشند؛

در صورتی که کود بیش از حد مجاز در اختیار گیاه قرار گیرد، باعث می شود گیاه آپارتمانی دچار آسیب جدی شده و نهایتاً از بین برود. پس در انتخاب بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی باید با دقت کافی لحاظ گردد. آبیاری گیاهان خانگی در طول زمان باعث می‌شود تا مواد مغذی موجود در خاک شسته شود و همراه آب از زیر گلدان خارج شود؛ در نتیجه پس از مدتی خاک گلدان دیگر هیچ‌گونه ماده مغذی مانند پتاسیم، نیتروژن و فسفر در خود ندارد و این می‌تواند به گیاه آسیب بزند.

بهترین کود گیاهان آپارتمانی

بنابراین برای تقویت گیاهان آپارتمانی  باید این مواد مغذی را مجدداً برای گیاه فراهم گردد. این کار از طریق کوددهی انجام می‌شود. به طور کلی بهترین کود های گیاهان آپارتمانی باید دارای تعادل مواد معدنی باشند تا گیاهان ریشه سالم ، شاخ و برگ سرسبز و گلهای زیبا داشته باشند.

در این مقاله سعی بر این داریم که راهنمایی کامل برای انتخاب بهترین نوع کود برای گیاهان آپارتمانی داشته باشیم. در ادامه به انواع دسته بندی کودها می پردازیم.
تقویت گیاهان آپارتمانی چه اهمیتی دارد؟

گیاهان برای رشد و رویش و بافت های مختلف شان نیز مانند سایر جانداران نیازمند مواد غذایی کاملی می باشند. معمولاً خاک گلدان ها مواد لازم برای رشد کامل گیاه را ندارد؛ گیاهان برای تأمین مواد غذایی مورد نیازشان را با استفاده از کلروفیل و با استفاده از عمل فتوسنتز انجام میدهند.

در مورد گیاهان آپارتمانی به دلیل اینکه ممکن است متناوباً در معرض نور قرار  نگیرند یا کلا به نور کمی نیاز داشته باشند، عمل فتوسنتز به میزان کمتری انجام میشوند و مواد لازم برای رشد و رویش بافتهای گیاه کمتر می باشد بنابراین استفاده از کود برای تهیه مواد مغذی مورد نیاز و رشد گیاهان آپارتمانی ضروری است.
بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی کودی می باشد که به نیازهای گیاه توجه داشته باشد؛ که در آن عناصر درشت مغذی ضروری مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و عناصر ریزمغذی مانند مس، بور، آهن و کلسیم را داشته باشد. در ادامه به نقش عناصر ضروری موجود در کود گیاه جهت رشد و نگهداری گیاهان آپارتمانی خواهیم پرداخت.

بهترین کود مایع

بهترین زمان کود دادن به گیاهان آپارتمانی چه موقع هست؟

هنگامی که گیاهان آپارتمانی در طول بهار و تابستان در حال رشد هستند، بهترین زمان کود دهی است. تعداد دفعات استفاده از کود بستگی به نوع گیاه آپارتمانی دارد. برخی از گیاهان آپارتمانی میزان تغذیه از خاک زیادی دارند و هر هفته به کود دهی نیاز دارند. سایر گیاهان آپارتمانی که رشد آهسته دارند ممکن است نیاز به تغذیه ماهانه داشته باشند.

انواع کود برای گل ها و گیاهان آپارتمانی

در این جا می‌خواهیم درباره انواع کود صحبت کنیم، کودها یا مولتی ویتامین های خاک که برای تقویت گیاهان آپارتمانی و عمل آوری بهتر خاک از آن استفاده می شود، بر اساس حالت کود و یا خصوصیات منشأ مواد تشکیل دهنده دسته بندی می شوند.

دسته بندی کودها بر اساس خصوصیات منشأ مواد تشکیل دهنده به صورت زیر می باشد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت:

 • کودهای آلی (ارگانیک)
 • کودهای زیستی (بیولوژیک)
 • کودهای شیمیایی (معدنی)

1- کودهای آلی (ارگانیک)

کود آلی که به کود ارگانیک نیز معروف هست، دارای منشأ طبیعی و بدون کوچک‌ترین و افزودنی مصنوعی به وجود می‌آید. در واقع این دسته از کودها پایه کربنی داشته و بازمانده‌ای مواد زنده و یا درگذشته زنده بودند، هستند. بقایای گیاهان، فضولات حیوانات و یا ترکیبی از  هردو آن‌ها ازجمله کودهای ارگانیک محسوب می‌شوند.

تقویت گیاهان آپارتمانی

موارد مصرف کود آلی

کود آلی برای رشد سبزی‌ها، افزایش گل‌دهی و سرسبزی چمن‌ها به کار می‌آید. همچنین جهت تقویت گیاهان آپارتمانی و دانه‌های تازه کاشته شده مصرف آن بسیار مناسب و به‌جا است.

انواع کودهای آلی

کود‌ آلی کیفیت‌های متفاوتی داشته و درنتیجه اثر بخشی هر کدام بر روی خاک فرق دارد. در مجموع سه نوع کود آلی وجود دارد.

 • کود حیوانی
 • کود سبز
 • کمپوست

2- کودهای زیستی(بیولوژیک)

این دسته از کودها، شامل استفاده از  میکروارگانیسم‌های پر فایده برای پرورش و رشد گیاه و نیز حاصلخیزی خاک بدون ذره‌ای آلودگی و زیان برای اکوسیستم مزرعه و محیط‌زیست است.کود زیستی به دلیل امکان ایجاد آلودگی، بیماری و هزینه بالا در محیطهای محدود مانند آپارتمان و در نتیجه جهت نگهداری گیاهان آپارتمانی استفاده نمی شود.

3- کودهای شیمیایی

کود شیمیایی را باید یکی از رایج‌ترین و به ‌نوعی اصلی‌ترین نوع کود در میان کشاورزان از زمان جنگ جهانی دوم به بعد دانست و دلیلش دسترسی آسان، استفاده با حجم کم اما بازدهی بیشتر، راحتی کار با آن و نیز قیمت پایین‌تر آن نسبت به سایر کودها است. کود شیمیایی، از مواد معدنی تشکیل‌شده که به ‌آسانی تجزیه و جذب می‌شوند و به ‌صورت صنعتی تولید و به اشکال مختلفی مانند پودر، گرانول و مایع عرضه می‌گردند‌.

نحوه کود دادن به گیاهان

انواع کودهای شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی

کود شیمیایی را برحسب مواد به‌کار رفته در آن به دو گروه کلی ماکرو المنت ( عناصر درشت مغذی) و میکرو المنت( عناصر ریز مغذی) تقسیم می‌کنند‌ و اگر کودی شامل نسبت‌های متناسب همه عناصر درشت مغذی و ریز مغذی باشد، به آن کود کامل گفته ‌می‌شود.

کودهای ماکرو المنت و کودهای میکرو المنت

ماکرو المنت ها یا عناصر غذایی درشت مغذی، به سه دسته از عناصر مواد غذایی مورد نیاز گیاه اطلاق می گردد که گیاهان در فرایند متابولیسم به مقدار زیادی از آن احتیاج دارند، مهمترین عناصر درشت مغذی مورد نیاز در نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد.

میکرو المنت ها یا عناصر ریز مغذی به دسته ای از عناصر مورد نیاز گیاه اطلاق می شود که گیاه جهت متابولیسم به مقدار کمی از آن عناصر احتیاج دارد، البته باید توجه داشت که مقدار کم به معنی کم اهمیت بودن آنها نمی باشد و ممکن است حتی با افزایش بیش از حد منجر به آسیب گیاه  می شود.

مهمترین عناصر ریز مغذی گیاه شامل کلسیم، منیزیم، کربن، آهن، مس، روی و بور می باشد همچنین عناصری مانند گوگرد و سیلیسیم هم در دسته میکرو المنت ها طبقه بندی می شوند، هرچند به دلیل حضور کافی در خاک نیاز به مصرف آن ها به شکل کودهای مکمل برای گیاه نمی باشد؛

همچنین امروزه در تغذیه پیشرفت گیاه از ترکیبات عناصر دیگر مانند مولیبدن، کبالت، اسید فولیک و آمینو اسید ها نیز به میزان ناچیز اضافه استفاده می شود که این موارد به عنوان عناصر ناچیز نیز شناخته می شود.

توصیه میشود که کود میکرو به صورت محلول و بر روی برگ گیاهان مورد استفاده قرار گیرد و همراه با سموم شیمیایی مورد نیاز ، ترکیب شده و همراه با انها بر روی گیاه سمپاشی گردد.

کود گیاهان آپارتمانی

تفاوت کود میکروالمنت و ماکروالمنت در تغذیه گیاهان آپارتمانی

تفاوت عمده انواع کود میکروالمنت و ماکروالمنت، در میزان مصرف آنها می باشد، نه در تعداد دفعات مورد استفاده آن. اغلب کاربران کود میکرو و ماکرو، بر این گمان هستند که با توجه به نام این کودها، انواع کود میکرو باید به تعداد کم و انواع کود ماکرو باید به تعداد زیاد مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که در کاربرد این کودها ، این موضوع کاملاً بر عکس می باشد.

کدام یک از انواع کودهای معرفی شده برای رشد گیاهان آپارتمانی مفید است؟

از انواع گفته شده کودها، کودهای شیمیایی و آلی برای انواع گل آپارتمانی و گیاهان آپارتمانی قابل استفاده که هر دو می توانند مواد مغذی مناسب را در اختیار گیاه قرار داده و گیاه را به رشد و نمو حداکثری ترغیب کنند.

نقش عناصر مهم غذایی در کودهای گیاهان آپارتمانی چیست؟

همان طور که اشاره شد عناصر اصلی که گیاهان آپارتمانی  به آنها نیاز دارند عناصری از قبیل نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد که هر سه درشت مغذی بوده و نقشی اساسی در تقویت گیاهان آپارتمانی ایفا می کنند. عناصر مذکور از استاندارد های مناسبی برای اطلاع مصرف کننده به لحاظ نوع مصرف در کودهای شیمیایی تهیه شده اند.

هر یک از سه عنصر درشت مغذی اشاره شده عامل اصلی حیات و زندگانی برای گیاه آپارتمانی شما هستند، ولیکن با این تفاوت که هر کدام از آنها دارای وظایف متفاوتی هستند.

نیتروژن عنصر مغذی و منبع اصلی برای رشد برگ گیاهان آپارتمانی است. این عنصر در متابولیسم انرژی و سنتز پروتئین نقش اساسی دارد در نتیجه گیاهان آپارتمانی که ژنتیکی گرمسیری و استوایی دارند معمولاً با درصد افزایش نیتروژن در کود گیاهان آپارتمانی، عملکرد بهتری خواهند داشت.

نقش فسفر در معرفی بهترین کود گیاهان آپارتمانی خیلی مهم است، وجود فسفر برای تولید ریشه و یا به عبارتی همان ریشه زایی، گل و میوه بسیار مهم است.

در کنار وظایف اشاره شده، فسفر در حمل و نقل و ذخیره مواد غذایی به گیاه آپارتمانی کمک کرده و از آن حمایت می کند.

پتاسیم: پتاسیم به متابولیسم گیاه و انتقال ذخایر کمک بسیار زیادی می کند و در نهایت سبب می شود مقاومت گیاه در مقابل آفات و بیماری ها بیشتر شود. البته ناگفته نماند در صورت گلدار بودن گیاه آپارتمانی، پتاسیم در گلدهی گیاه تاثیر مسقیم دارد.

سه عنصر از عناصر ریز مغذی هستند که می بایست به مقدار کافی برای گیاه آپارتمانی حتماً و حتماً تأمین شوند که ترتیب آنها در معرفی بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی به شرح ذیل است:

کلسیم: کلسیم در رشد سلول و ساختن دیواره سلولی و حمل و نقل مواد معدنی و نگهداری از آنها در گیاهان آپارتمانی، نقش اساسی دارد.

منیزیم: نقش اساسی منیزیم در گیاهان آپارتمانی انجام صحیح فتوسنتز است به طوری که منیزیم هسته اصلی مولکول های کلروفیل را تشکیل می دهد. در کنار تمامی وظایف اشاره شده، وجود منیزیم در کود برای فعال سازی انواع آنزیم های گیاهان آپارتمانی ضروری است.

سولفور یا گوگرد: گوگرد نیز جز جدایی ناپذیر از تولید کلروفیل گیاه بوده و در ساخت بافت و سنتز پروتئین مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که وجود گوگرد همواره گیاه را به استفاده ی موثر از نیتروژن تشویق می کند.

عناصر ریز مغذی دیگر مورد نیاز گیاهان آپارتمانی شامل مس، آهن، روی، منگنز، مولیبدن و بور می باشد.

در معرفی بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی عناصر دیگری هستند مانند سدیم و کبالت که استفاده از آنها در کوددهی گیاه ضروری نبوده و عناصر مذکور نقش چندانی در رشد و نمو گیاه ندارند.

کود

اعداد NPK در کود گیاهان آپارتمانی چیست؟

اگر کودهای NPK را با دقت مشاهده کرده باشید خواهید دید که این کودها با اعداد متفاوتی ساخته شده اند، به طور مثال در کودهای NPK می توان نسبت هایی نظیر 10-10-10، 1-3-2، 10-10-20 و غیره را مشاهده نمود.

در واقع این اعداد درصدی هستند از مقدار عناصری درشت مغذی ای که در کود وجود دارند. در این کودها نیتروژن N، فسفر P و پتاسیم K می باشد.

میزان عدد به معنی درصد وزنی هر ماده است به عنوان مثال NPK در کود 2-2-2 شامل همان عناصری است که در فرمول کودهای 10-10-10 و یا 20-20-20 استفاده شده است تنها تفاوت آنجاست که در کود 2-2-2 درصد پایین تری از عناصر نسبت به کل ترکیب وجود دارد.

معرفی انواع حالت های کودی بهترین کود برای رشد و نگهداری گیاهان آپارتمانی

همانطور که گفته کودهای زیستی برای گیاهان آپارتمانی کاربرد ندارد و از کودهای شیمیایی و آلی برای رشد و نگهداری گیاهان آپارتمانی استفاده می شود؛ انواع حالت کودها برای رشد گیاهان آپارتمانی به صورت زیر می باشد:

1- کود های خشک یا جامد

2- کودهای مایع

که در ادامه به معرفی و بررسی هر یک پرداخته خواهد شد:

کود دهی

کودهای جامد مورد استفاده در نگهداری گیاهان آپارتمانی

کودهای خشک یا جامد به صورت دانه ای، پودری و یا کود گرانول در بازار عرضه می شوند. اندازه ذرات از یک کود به کود دیگر متفاوت است.

هم انواع دانه درشت که اندازه دانه سیب هستند و هم انواع دانه ریز که حالت پودری دارند موجودند. کود خشک را عموما برای اصلاح خاک و در ترکیب با خاک(طبق دستور توصیه شده) استفاده می شوند. نحوه استفاده از کود گرانول یا کود کامل جامد به صورت ریختن روی خاک گیاه است ؛ این نوع کود برای رشد گیاهان آپارتمانی نقش مهمی دارد.

مزایای کودهای جامد مورد استفاده در نگهداری گیاهان آپارتمانی

یکی دیگر از مزایای کودهای خشک ماندگاری طولانی مدت است؛ اگر دور از رطوبت و نور شدید نگهداری شوند، اکثر کودهای خشک تقریباً برای همیشه دوام خواهند داشت.

ذخیره سازی کودهای جامد آسان است، به مرور زمان ته نشین یا در هوای سرد تکه نمی شود.

معایب کودهای جامد مورد استفاده در نگهداری گیاهان آپارتمانی

 • یکی از معایب اصلی کودهای جامد عدم کنترل توسط پرورش دهنده است؛ به عنوان مثال، اگر گیاهان سمیت مواد مغذی را تجربه کنند، حذف مواد غذایی پس از مخلوط شدن در خاک غیرممکن است.
 • یکی دیگر از معایب برخی از کودهای جامد مدت زمانیست تا مواد مغذی در دسترس گیاهان قرار گیرند.
 • در نهایت، کودهای جامد می توانند گرد و غبار و کثیف باشند.
 • نحوه استفاده از کودهای جامد بر روی گیاهان آپارتمانی بدین شکل است که آن را بر روی سطح خاک در گلدان میریزیم.
 • بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

نوع دیگری از کود ها که در نگهداری و رشد گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد کود مایع است؛ همان‌طور که از اسمش پیداست بصورت مایع در دسترس قرار دارد. به دلیل غلظت کود مایع بهتر است که به‌ هنگام استفاده حتما آن را رقیق کنید. N.P.K یا همان درصد غلظت درصد پتاسیم و  فسفر و نیتروژن آن بر روی محصول درج می‌شود. کودهای مایع به شما این امکان را می دهد که گیاه آپارتمانی خود را دقیقا با دوز اندازه گیری شده و مناسب تغذیه کنید.

کودهای مایع راحت­ترین راه برای تغذیه ی گیاهان آپارتمانی و در نتیجه بهترین حالت استفاده کود برای گیاهان آپارتمانی می باشد زیرا استفاده از آن ها بسیار آسان بوده و به راحتی با آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی ترکیب می شوند در نتیجه کود به خوبی در خاک پخش شده و به ریشه رسیده و سریعاً اثر خود را خواهد گذاشت.

بهترین کود خانگی مایع

کودهای مایع مورد استفاده در نگهداری گیاهان آپارتمانی

-امکان کنترل، بزرگترین مزیت این نوع کود است، باغبان با کود مایع روی دوز و دفعات تغذیه گیاهان کنترل دارد. کودهای آپارتمانی مایع همچنین در هنگام بروز مشکلات کنترل بیشتری دارند. تنظیم یک برنامه تغذیه برای مرحله رشد فعلی گیاهان آپارتمانی با کود مایع بسیار ساده تر از کود جامد است.

-یکی دیگر از مزایای کودهای آپارتمانی مایع در دسترس بودن آنی برخی از مواد مغذی است؛ بسیاری از کودهای آپارتمانی مایع مواد مغذی را به شکلی تامین می کنند که گیاهان می توانند بلافاصله از آن استفاده کنند.

-یکنواختی کاربرد، قابل استفاده در ابتدا و در میانه فصل و قابلیت ترکیب با محصولات حفاظت از محصول از سایر مزایاس کودهای مایع هستند.

عیب کودهای مایع مورد استفاده درنگهداری گیاهان آپارتمانی

-برخی از کودهای آپارتمانی مایع بعد نگهداری به مدت نسبتاً طولانی سفت می شوند.

نکات مهم جهت استفاده از کود مایع جهت نگهداری و رشد گیاهان آپارتمانی به چه صورت است؟

جهت استفاده از کودهای مایع آن را با آب مخلوط کرده و به گیاه اسپری می کنند و در هنگام اسپری کردن کود به گیاه باید نکات زیر را رعایت کرد:

بهترین زمان اسپری کردن کود بر روی گیاهان آپارتمانی زمانی است که روزنه های گیاه باز می باشد، یعنی صبح زود و قبل از طلوع آفتاب.

در اسپری کردن کود مایع بر روی گیاه آپارتمانی باید به این نکته توجه داشته باشیم که حتما برگ های زیرین و پشت برگ ها به خوبی اسپری شوند.

قبل از اینکه دما در خانه 22 درجه سانتی گراد شود عمل اسپری گیاه انجام شود.

برای جلوگیری از هجوم قارچ ها و سایر موارد آسیب زننده، نیم ساعت پس از اسپری نمودن گیاه در اطراف گیاه خود تهویه مناسب ایجاد کنید.

اشتراک گذاری:
تگ ها:

نام
ایمیل
نظر