خاک مناسب کشاورزی

اهمیت خاک مناسب  

 • نسبت خاک گلدان

اهمیت خاک مناسب در رشد گیاهان به این دلیل است که پایه و بیس اصلی پرورش گیاه (کشاورزی) را تشکیل می دهد. حال این کشاورزی می تواند پرورش تنها گلدانی یک لیتری که در آن سبزی ریحان کاشته اید باشد. در این مقاله هدف آشنا نمودن شما با خاک مناسب برای پرورش گیاه بصورت ایندور( یعنی پرورش گیاه در گلدان و در محیط سرپوشیده) می باشد. بهترین خاک برای کشاورزی از مخلوط پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت تشکیل می شود. البته نه به یک تناسب!

 • پیت ماس

در واقع بیس اصلی خاک مناسب پیت ماس است؛ این یعنی میزان پیت ماس در خاک باید به نسبت دو ماده دیگر غالب باشد. پیت ماس حاوی مواد اولیه فوق العاده مفید برای گیاه است و به عنوان یک بستر برای بهبود وضعیت خاک، می تواند شرایط مناسب برای رشد هر نوع گیاه را فراهم آورد. برای تهیه پیت ماس می توانید با شماره های درج شده در بخش تماس با ما سایت ارتباط حاصل نمایید.

 • پرلیت

در خاک اگر پرلیت نباشد پس از گذشت مدتی آبیاری، خاک سفت و درهم فشرده خواهد شد بصورتی که مانع رسیدن اکسیژن به ریشها میشود البته بجای پرلیت میتوان از سنگ ریزه و یا خاک به اصلاح ماسه ای استفاده کرد ولی سنگین شدن وزن گلدان را باید در نظر گرفت. برای پرورش صیفیجات و سبزیجاتی نظیر هویج، جعفری، کاهو... که ریشه گسترده ای دارند استفاده از پرلیت در خاک امری ضروری ایست زیرا ریشه ها اگر فضای کافی برای رشد و نمو نداشته باشند روند رویش به مشکل خواهد خورد.

همچنین اگر قصد پرورش کاکتوس دارید باید در نظر داشته باشید که میزان پرلیت بسیار بیشتری در خاک باید باشد، زیرا پرلیت در خاک موجب آن شده که آب سریع تر عبور کرده و موجب گندیده شدن ریشه گیاه نشود.

قابل ذکر می باشد رسیدن اکسیژن کافی به ریشه ها یکی از مهمترین مسائلی است که باید هنگام پرورش گیاه به آن توجه نمود؛ درست است که با اضافه نمودن پرلیت می توان خلل و فرج بیشتری در خاک ایجاد نمود اما باید در نظر گرفت گیاهانی که نیاز به خاک مرطوب دارند استفاده پرلیت زیاد در خاکشان ممکن نیست و همچنین پرلیت مواد مورد نیاز گیاه را همانند پیت ماس تامین نمی نمی نماید و هیچ گاه نمی تواند جایگزین مناسبی برای پیت ماس باشد، برای همین روش بسیار نوینی در پرورش و نگه داری گیاهان در حال شکل گیری است آن هم استفاده از گلدان های پارچه ای به جای گلدان پلاستیکی و سفالی.... بدنه این نوع گلدان های پارچه ای اجاره ی عبور و مرور اکسیژن را در تمامی بخش های خاک می دهد و این امر موجب می گردد ریشه ها در بهترین حالت تنفسی خود قرار بگیرند و در نهایت کل گیاه روند رویشی مطلوبی داشته باشد.

جهت آشنایی بیشتر و تهیه گلدان پارچه ای با شماره های درج شده در بخش تماس با ما ارتباط حاصل نماید.

 • کوکوپیت

از پوست نارگیل برای ساخت عایق، طناب و تودوزی ... استفاده می شود؛ در روند تبدیل پوست نارگیل به محصولاتی همچون طناب ...  پوشال هایی باقی می ماند که این بقایا بلااستفاده در طی فرایندی تبدیل به کوکوپیت می شود. در اصل بیشترین استفاده از کوکوپیت در مرحله ی شروع کاشت بذر است زیرا محیط ضد قارچ آن شرایط مطلوبی را برای رشد و نمو بذر ایجاد می نماید. استفاده کوکوپیت در خاک از جهت نگه داری آب و هوا در لایه های میانی خاک می باشد. مزایای دیگر کوکوپیت ph خنثی و تجزیه پذیری کمتر آن نسبت به پیت ماس است.

در مرحله ی کاشت بذر استفاده از راکوول جایگزین مناسبی برای کوکوپیت خواهد بود؛ زیرا با دارا بودن همان ویژگی ها، قیمتی مقرون بصرفه تر نیز دارد. جهت تهیه راکوول می توانید با شماره های درج شده در بخش تماس با ما سایت ارتباط حاصل نمایید.

 

خاک مناسب

کنترل خاک مناسب برای رشد گیاه

باید در نظر داشته باشد همان قدر که مهم است در ابتدا خاک خوبی برای گیاهانتان تهیه نمایید همان میزان نیز نگه داری از آن تاثیربسزایی در روند رشد گیاهان دارد.

مهم ترین فاکتورهای مورد نیاز به بررسی دائمی

 1. کنترل دما خاک
 2. کنترل رطوبت خاک
 3. کنترل سطح ph خاک
 4. کود دهی منظم

باید در نظر داشت برای موارد ذکر شده نمی توان فرمول یکسانی داد گیاهان گوناگون، نیازهای گوناگونی دارند. خاک را به نسبت نوع گیاهی که در آن پرورش می دهید، باید تهیه و کنترل نمایید. بطور مثال دسته گیاهانی همچون: آلورا، گل ارکیده، گیاه پتوس، بامبو... که رطوبت دوست بوده به نسبت گیاهانی همچون برخی کاکتوس ها، آگاوه، گل زنبق، و برخی گیاهان دارویی (بومادران، اسطوخودوس...) باید دائم خاکشان مرطوب نگاه داشته شود و این مسلتزم آن بوده که از همان ابتدای تهیه خاک میزان پیت ماس و کوکوپیت به نسبت پرلیت  بیشتر باشد.

Ph خاک

کنترل Ph خاک بسیار مهم است! زیرا در صورتی که ph متناسب با نیاز نوع گیاه تنظیم شده باشد، گیاه موادی همچون املاح آب و کود ... را بهتر جذب می نماید. معمولا 6 الی 5/6 بهترین بازه ی در نظر گرفته می شود. برای اینکار از

 •  ph سنج
 • بافر افزایش دهنده
 • کاهش دهنده

می توانید استفاده نماید.  phسنج به شما میزان قلیایی و یا اسیدی خاک را نمایش می دهد و در صورت نیاز به تغییر ph از بافر افزایش و کاهش می توانید استفاده نماید. البته باید در نظر داشته باشید ph مانند رطوبت و دما... متغییر بوده و همیشه نیاز به کنترل و ثابت نگاه داشتن است. اکثر گیاهان سبزیجات میوه جات و صیفیجات خاک اسیدی نیاز دارند دسته ی کمتری از گیاهان در خاک قلیایی رشد می نمایند. جهت اطلاع از نوع نیاز گیاهی که پرورش می دهید و تهیه ph سنج و بافر با کارشناسان ما ارتباط حاصل نمایید.

تقویت خاک گلدان

وجود مواد مغذی در خاک برای پرورش گیاه بی عیب و نقص بسیار ضروری می باشد. از ورمی کمپوست به عنوان کود برای تقویت خاک استفاده می شود. پتاسیم فسفر، آهن، نیتروژن... جزو عناصری هستند که در خاک تولید نمی شوند باید از طریق کود دهی این مواد را به خاک رسانید. هر گیاهی جدول تغذیه مختص خود را دارد بطور مثال کودی که برای گیاهان آپارتمانی گلده در مرحله ی جوانه زنی مناسب است با کود صیفیجات متمایز است. کارشناسان ما شما را در تهیه کود مناسب برای گیاه تان راهنمایی خواهند نمود. 

 

 

اشتراک گذاری:
تگ ها:
rating
نام
ایمیل
نظر