نگه دار ی گل شمعدونی در زمستان

گل شمعدانی 

شمعدانی

در این مقاله به گل شمعدانی، تکثیر گل شمعدانی، نگه داری گل شمعدانی در زمستان خواهیم پرداخت.

مشخصات: اسم علمی این گیاه Pelargonium، از خانواده  Geraniaceae  میباشد. گونه های این جنس همگی بومی آفریقا‌ی جنوبی مخصوصا ناحیه كاپ هستند. هیبریدهایی از این جنس كه به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می‌شوند. معمولا چند ساله بوده و ارتفاع آن ها در طبیعت در حدود یك تا 2 متر هم می رسد شمعدانی برگهای بزرگ، كركدار و كروی دارد گل ها بزرگ و به رنگ سفید، قرمز و بنفش و به شكل گل آذین چتر ساده روی ساقه ظاهر می شوند. نور مصنوعی برای رشد گیاهان چیست؟

گل شمعدانی
 

مراقبت: این گیاه به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری فراوان، رطوبت كم تا متوسط خاك قلیایی احتیاج دارد.
کود: كود مورد نیاز شمعدانی را باید به میزان 5 گرم در لیتر، هر هفته یكبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف كرد.
خاک: مخلوطی از خاك جنگلی ، تورب و ماسه، برای رشد و نمو گیاه شمعدانی مناسب می باشد. این خاك باید بدون ماده آهكی باشد. 

تکثیر گل شمعدانی:

انواع شمعدانی را می توانید به آسانی از اوایل تا اواخر تابستان تكثیر نمائید. قلمه های انتهایی ساقه را با یك چاقوی تیز به طول 10 سانتیمتر جدا كنید و سپس انتهای قلمه را پس از جدا كردن برگهای پایینی در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست بذر و قلمه قرار دهید. لازم است فقط كمی، مرطوب نگهدارید. ریشه دهی قلمه شمعدانی یك ماه طول خواهد كشید. دمای محیط را در این مدت روی 18 درجه سانتیگراد تنظیم كنید.

گلدان شمعدانی

زمانی كه ریشه ها رشد كردند، گیاه را در گلدانی با قطر دهانه 13سانتیمتر، حاوی كمپوست با پایه پیت، بكارید. به خاطر داشته باشید قبل از هر آبیاری خاك گلدان تقریبا خشك شده باشد. نور رشد گیاه چگونه نور مورد نیاز گیاهان را تامین می نماید؟

لازم به ذکر است با توجه به این مسئله که در زمستان زمان  تابش نور خورشید برای رشد گیاه کافی نمی باشد .و یا حتی در فصل تابستان که زمان و میزان تابش نور خورشید کافی است ولی مکانی که گیاه در آن نگه داری میکنیم (آپارتمان)نور مناسب ندارد می توان از لامپ مخصوص رشد گیاه استفاده کرد (led مخصوص رشد گیاه)در این لامپ ها از تکنولوژی شبیه سازی نور خورشید (نانومتر مورد نیاز فتوسنتز گیاه )استفاده شده است.

اشتراک گذاری:
تگ ها:
rating
نام
ایمیل
نظر