صفر تا صد نگهداری فیکوس بلک | فیکوس الاستیکا

صفر تا صد نگهداری فیکوس بلک | فیکوس الاستیکا
آنچه در این مقاله میخوانید

  گیاه فیکوس چندین مدل دارد که روش نگهداری فیکوس بلک، فیکوس الاستیکا، فیکوس بنجامین، فیکوس شرابی باهم یکسان می باشد. برای نگهداری فیکوس بلک باید بدانید که این گیاه شرایط ثابت و متعادل را دوست ‌می دارد. بنابراین سعی نمایید میزان دما و نور را در تمام فصول متعادل و ثابت نگه دارید. یعنی اگر در زمستان گیاه دچار کم نوری و سرمازدگی شود و در تابستان در معرض تابش مستقیم نور خورشید و دمای زیاد قرار بگیرد، از بین می رود. 

  فیکوس بلک و فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی لوکس به شمار می‌روند.

  نگهداری فیکوس بلک

  شرایط نگهداری فیکوس بلک

  در ادامه فاکتورهای اصلی و اساسی در نگهداری فیکوس بلک و فیکوس الاستیکا را با هم مرور خواهیم کرد:

  دما

  دمای مناسب برای نگهداری فیکوس بلک و الاستیکا همان دمای متعادلی است که خودتان در آن دما احساس راحتی دارید یعنی بین 16 الی 24 درجه. جهت نگهداری گل فیکوس در زمستان حتما آن را در محیط سرپوشیده و گرم قرار دهید! هوای سرد موجب قهوه‌ای شدن برگ‌ها و ریزش آنها می‌شود.

   آبیاری

  فصل زمستان زمان خواب گل فیکوس بلک و فیکوس الاستیکا می باشد؛ پس سعی نمایید زمان مابین هر مرتبه آبیاری را کمی طولانی تر کرده تا خاک گلدان برای مدت کوتاهی خشک بماند.

  در تابستان که هوا خشک تر است با آبیاری سریع تر و ایجاد رطوبت (اسپری آب روی برگها یا قرار دادن یک ظرف آب نزدیک گیاه) شرایط مطلوبی برای گل فیکوس ایجاد نمایید.

  اگر اسپری نمودن آب روی برگها در زیر نور مستقیم خورشید انجام گردد لکه‌های قهوه‌ای و سوخته بر روی برگ‌ها تشکیل می‌شود. تشنگی شدید گیاه موجب لوله شدن برگ‌ها و آویزان شدن آنها می‌شود. توجه داشته باشید از غرقابی نمودن خاک گیاه خود داری نموده زیرا موجب پوسیدن ریشه گیاه می شود. تعادل را در آبیاری گیاه فیکوس رعایت نمایید.

  فیکوس الاستیکا

  نور

  نور مناسب برای فیکوس الاستیکا یا فیکوس بلک نور متعادل (نه شدید، مستقیم و نه کم، تاریک) است. در صورتی که نور گیاه فیکوس بسیار شدید باشد برگ های گیاه به حالت لوله شکل در آمده و کم کم می ریزد.

  گیاه فیکوس بلک، شرابی و بنجامین جهت حفظ رنگ برگ هایشان نیاز به نور بیشتری نسبت به فیکوس الاستیکا دارند. در صورتی که نور محیط برای فیکوس کم تر از حد نیازش باشد رشد گیاه متوقف شده و رنگ برگها کدر و کم رنگ می شود. در صورتیکه شدت تابش نور از حد تحمل گیاه بیشتر باشد برگ‌های گیاه می سوزند.

   خاک و کود

  فیکوس الاستیکا به خاک با زهکش بالا نیاز دارد. زهکش بالا به معنی این است شرایطی فراهم آورید که آب اضافی درون خاک باقی نماد و از گلدان خارج گردد.

  مخلوط خاک معمولی + خاک برگ + پیت ماس بهترین خاک برای گل فیکوس است. در صورت کمبود مواد غذایی (کود) برگ‌های گیاه بدشکل و رنگ پریده می‌شود.

  برای تغذیه مصنوعی می‌توان از کودهایی با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر دو هفته یک‌بار و یا فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ هر ۵ هفته یک‌بار استفاده کرد. هر ماه یک بار هم با کود کامل محرک رشد گل فیکوس الاستیکا و یا بلک را تغذیه نمایید. در صورت وجود هرگونه سوال و یا راهنمایی جهت خرید کود با شماره های درج شده در قسمت تماس با ما سایت تماس حاصل نمایید.

  برای خرید خاک گلدان و خرید کود ارگانیک و غیرارگانیک از ایران گرولایت اقدام کنید.

   

  فیکوس الاستیکا بلک

   تغییر مکان

  جهت ایجاد شرایط ایده آل برای نگهداری فیکوس بلک تا حد امکان از تغییر مکان و جابه جایی آن خود داری نمایید. زیرا زمان زیادی می برد تا گیاه بخواهد خود را با شرایط جدید وقف دهد و اگر این موضوع تکرار گردد متاسفانه امکان از بین رفتن آن زیاد می شود.

   ثبات شرایط

  ثابت نگهداشتن میزان دما و تابش نور نیز بسیار در رشد مطلوب گیاه فیکوس بلک و فیکوس الاستیکا تاثیرگذار است. یعنی در فصل تابستان گیاه نباید زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد و در زمستان دچار کم نوری شود.

  پیشنهاد می کنیم با تهیه لامپ رشد گیاه، نور یکدست و مناسب را در تمام فصول برای فیکوس تامین نمایید. وجود لامپ رشد گیاه سبب خواهد شد که دیگر در فصول مختلف نیاز به جابجایی گیاه نداشته باشید و آن را در یک دمای ثابت داخل منزل نگهداری نمایید.

  برای خرید انواع لامپ رشد گیاه و مشاوره لازم در تعیین نوع لامپ از کارشناسان ایران گرولایت کمک بگیرید.

   

  اگر شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان مطلوب باشد (یعنی آبیاری کمتر، حفظ دمای 20 الی 25 درجه، وجود نور کافی) گیاه از هرگونه بیماری در امان بوده و تمام زیبایی خود را به نمایش گذاشته و در گذر زمان به ارتفاع 3 متر نیز خواهد رسید.

  نگهداری فیکوس

  بیماری‌ها و درمان گیاه فیکوس الاستیکا

  به وجود آمدن هرگونه بیماری و مشکل برای گیاه فیکوس الاستیکا، به دلیل وجود شرایط نامطلوب آن گیاه می باشد. بنابراین پیشنهاد می گردد در ابتدا شرایط نگهداری فیکوس بلک و فیکوس الاستیکا را در همین مقاله مطالعه نموده و در صورت هرگونه مغایرت با مطالب ذکر شده، آن را برطرف نمایید.

  • یکی از بیماری های رایج گل فیکوس زرد شدن برگ‌های آن است که به دلیل آبیاری بیش از حد رخ می دهد.
  • وجود لکه های قهوه ای روی برگ‌ها می تواند به دلیل کاهش دمای بیش از حد در محیط باشد و یا اسپری نمودن آب روی برگ‌ها در زیر نور مستقیم خورشید باشد.
  • وجود دانه های سیاه ریز روی برگ‌ها که قابلیت پاک شدن با دست از روی برگ را داشته، نشانه ی بروز بیماری فیکوس الاستیکا و بلک است که در اثر حمله آفات بوجود آمده و فقط با سمپاشی از بین می رود.
  • ریزش برگ‌های جوان گل فیکوس الاستیکا و بلک نشانه ی ضعیف شدن گیاه و نیاز آن به کود می باشد.

  سوالات متداول فیکوس بلک

  1- آیا فیکوس سمی است؟

  بله، گیاه فیکوس سمی بوده و شیره گیاه فیکوس بلک الاستیکا می‌تواند منجر به خارش پوست شود. همچنین خورده شدن این گیاه می‌تواند سبب اسهال و استفراغ شود.

  2- چرا فیکوس گل نمیده؟

  در صورتیکه شرایط نور دریافتی فیکوس بلک مناسب نباشد و یا آبیاری آن بیشتر یا کمتر از حد استاندارد باشد، گیاه فیکوس الاستیکا رشد مطلوب نخواهد داشت.

  اشتراک گذاری:
  تگ ها:

  نام
  ایمیل
  نظر