شرایط نگهداری گل رز مینیاتوری در آپارتمان

گل ساناز یا  گل رز مینیاتوری     Rosa chinensis

THIS IS WB LAYZI LOAD

گل رز مینیاتوری (گل ساناز) گیاهی چند ساله از خانواده Rosaceae بومی نیمکره شمالی و جنوب غربی چین است که به عنوان رز چینی در جهان شهرت دارد. عمدتاً در مناطق معتدل پرورش داده می­شود. گل آذین به صورت دیهیم و یا خوشه گرزن (پانیکول) است. برخی از گونه ­های وحشی دارای 5 گلبرگ و تعداد زیادی پرچم هستند. تخمدان زیرین بوده و در داخل میوه­ای گوشتی به نام Hip، قرار دارد که این میوه می­توان با رسیدن از زرد تا قرمز تغییر رنگ دهد. گل ساناز پا کوتاه در باغچه­ها و در حاشیه کاری ها در طراحی فضای سبز کاربرد دارد با این حال می­توان آن را به عنوان در گلدان نیز پرورش داد.

گل رز مینیاتوری درختچه­ های است که ارتفاع آن به 1 متر می­رسد، دارای برگ­های کوچک و پَر مانند که حاوی 3 تا 5 برگچه هستند. گل­های آن دارای 5 رنگ است که بیشترین رنگ­های آن قرمز و صورتی است. گل­ها به دو صورت کم و پر پر هستند.

شرایط نگهداری گل رز مینیاتوری

گل رز مینیاتوری (گل ساناز) به نیازمند مکانی با نور زیاد (جهت تامین نور می توانید از چراغ رشد گیاه استفاده نمایید) و دمای پایین (15 درجه سانتی­گراد است) که این شرایط نوری و دمایی در کنار تغذیه مناسب باعث بهترین عملکرد و بالاترین کیفیت گل­ها می­شود. گل ساناز گیاهی آفتاب دوست است که در محیط بیرون حداقل 7 ساعت نیاز به نور آفتاب دارد. اگر میزان دریافت نور بیش از مقدار مورد نیاز و در بین آستانه تحمل گیاه باشد بهتر است. اگر زیر درختان و در سایه کشت شوند گل­ها از کیفیت خوبی برخوردار نخواهند بود. شدت نور کم منجر به طویل شدن بیش از حد دمگل شده و سفت شدن دمگل و یا ساقه گلدهنده را به تأخیر می­اندازد که خود منجر به خمیدگی گردن خواهد شد.

بهترین خاک برای این گیاه ترکیب خاک شنی رسی یا لومی، و یا خاک لومی است که دارای 10 درصد ماده آلی باشد. بطور کلی نیازمند خاک عمیق با زهکش مناسب است. نیاز آبی متوسط دارد و از خاک­های اشباع اجتناب می­کند به همین دلیل در مناطقی با بارندگی زیاد به نحوی کاشته می­شوند که نسبت به سطح چمن ارتفاع بالاتری داشته باشد و آب تجمع پیدا نمی­کند. بهتر است در خاک­های شنی کاشته نشود. از کاشت آن­ها در خاک­های آهکی باید خودداری کرد. pH  مناسب برای آن حدود 5/6 است ولی pH بین 5/5 تا 5/7 را می­پسندد.

THIS IS WB LAYZI LOAD

در مناطق با سرمای شدید، استفاده از خاکپوش به منظور حفاظت تنه و شاخه از سرما لازم است. اگر دما در زمستان تا 20- درجه سانتی گراد برسد استفاده از پلاستیک و پلی اتیلن لازم است. در بهار خاک و خاکپوش پای بوته جمع آوری می­شود. رشد بیش از حد در آخر تابستان به دلیل تولید ساقه­ های نرم و آبدار، مقاومت به سرما را کاهش می­دهد. برای جلوگیری از این پدیده اولا در آخر تابستان نباید کود داده شود (به ویژه کود نیتروژنه) و ثانیاً فواصل آبیاری را بیشتر کرده و در اوایل پاییز آبیاری قطع می­شود.

از نظر نیاز رطوبتی نیازمند رطوبت 50% تا 60% است و بیشتر از آن ممکن است باعث افزایش آلودگی­های قارچی مخصوصاً سفیدک روی گیاه می­شود. برای تأمین نیاز رطوبتی این گیاه در محیط­های بسته می­توان نسبت به اسپری کردن آب اقدام نمود و یا با قرار دادن یک اسفنج مرطوب کنار گلدان می­توان نسبت به تأمین نیاز رطوبتی آن اقدام کرد.

بهترین زمان هرس گل ساناز (گل رز مینیاتوری) در اواخر زمستان تا اوایل بهار است که می­توان یک سوم از تا یک دوم از ساقه­ های کناری گیاه را حذف نمود و یا برای جوانسازی گیاه می­توان ساقه­ های قدیمی را تا پایه قطع نمود و اینکار در سال دو و سوم مجدد تکرار شود.

به منظور جلوگیری از رشد شاخساره­ های ضعیف و خوابیدن شاخه­ ها از کودهای حاوی پتاسیم استفاده شود.

مرسوم­ترین روش تکثیر رز مینیاتوری از طریق قلمه است که می­توان از قلمه­هایی با دو جوانه استفاده کرد. بهترین زمان گرفتن قلمه­ها در زمان خواب گیاه بعد از ریزش برگ­هاست که می­توان آن­ها را در خزانه­ها تا بهار ریشه­دار نمود. امروزه از روش­های کشت بافت به منظور تکثیر این گیاهان استفاده می­شود.

THIS IS WB LAYZI LOAD

یک پدیده مهم در اواخر قرن 18 در تولید رز زمانی اتفاق افتاد که مشتقات R.chinensis و R. Gigantean با ویژگی دائم گل بودن از شرق دور معرفی شد. این اتفاق به احتمال نتیجه چندین نسل بهنژادی در چین، ژاپن و هندوستان بوده اند. علاوه بر آن، جهش ­ها و تلاقی­ ها با رزهای منشأ گرفته از اروپا و خاورمیانه، منجر به ظهور رقم­ های مدرن با گلدهی دائم شد.

با توجه به تنوع و گستردگی زیاد رزها، آن­ها را به صورت­های مختلف طبقه بندی می­کنند. بر اساس عادت رشد گیاه، رزها را می­توان به گروه­های اصلی بوته­ای و بالا رونده تقسیم کرد.

اشتراک گذاری:
تگ ها:

نام
ایمیل
نظر