گیاه فلفل زینتی

گیاه فلفل زینتی
آنچه در این مقاله میخوانید

  نحوه ی مراقبت ازفلفل زینتی

   

  مشخصات: اسم علمی فلفل زینتی Capsicum annuum، از خانواده solanaceae می باشد. گیاهان گلدانی فلفل زینتی را می توان در فصل تابستان، خارج از گلخانه نگاهداری كرد. گونه مذكور، یكساله بوده و بومی نواحی گرم امریكا است. برگهای فلفل زینتی سبز نسبتا روشن و مستطیلی شكل می باشند. كولتیوارهای گوناگون این گونه دارای میوه هایی به اشكال مختلف مستقیم یا آبشاری است. رنگ میوه های یك بوته ممكن است قرمز، زرد و یا سبز باشد. 
  مراقبت: این گیاه به نور متوسط تا زیاد، حرارت بالا، خاك همیشه خیس، رطوبت 5 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد. 
  كود: كود مورد نیاز فلفل زینتی را نمی توان به میزان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف نمود. 
  خاك: مخلوطی از دو قسمت كود دامی پوسیده، یك قسمت خاك باغچه و ماسه برای پرورش این گیاه مناسب و مطلوب می باشد. 
  ازدياد: برای تكثیر این گیاه، می توانید بذرها را در اواخر زمستان و اوایل بهار در طرف كم عمقی، حاوی كمپوست مخصوص بذر بكارید و خاك را مرطوب نگاه داشته و روی آن را با شیشه یا پلاستیك بپوشانید. بعد از رشد نشاءها آنها را به گلدان اصلی حاوی كمپوست گلدانی منتقل كنید. 

   

  عوارض و درمان فلفل زینتی:

  اگر در طول مدت رشد این گیاه مشاهده كردید برگها پرپشت وسر حال هستند اما گل ظاهر نمیشود. گیاه را به گلدان كوچكتری منتقل كنید زیرا كاپسیكوم دوست دارد ریشه‌هایش در هم باشند. احتمالا گلدان اصلی خیلی بزرگ است. اگر نور محیط كافی نباشد میوه های فلفل زینتی زرد باقی می مانند و قرمز نمی شوند. این گیاه نور مستقیم را به راحتی تحمل میكند. شاخه های دراز و بد شكل فلفل زینتی معرف هوای گرم محیط گرم است. گلدان را به محل خنك تری برده و با آب فاقد املاح و كاملا ولرم غبار پاشی كنید. همچنینن هوای خیلی گرم و یا آبیاری بیش از اندازه باعث زرد شدن تمام برگها و سقوط آنها میشود. اگر برگها پژمرده شوند و سقوط نمایند باید گیاه رابه محل پر نورتری منتقل كنید. برگهای جدید گیاه در اثر فعالیت حشره آفت، بد شكل و چسبناك میشوند. گیاه را با سم حشره كش نفوذی سمپاشی كنید. در صورتی كه ببینید رشد گیاه متوقف شده، بدانید هوا سرد است بنابراین باید گلدان رابه محل گرمتری ببرید. برگهای فلفل زینتی در اثرهوای سرد یا صدمه مربوط به مواد براق كننده شیمیایی، ممكن است سیاه شوند. اگر هم با زردی برگها مواجه شدید، فورا آبیاری كنید احتمالا گیاه تشنه است كنه ریز قرمز برگها را زرد  وتار عنكبوتی میكند، سطح زیرین برگها رابا اسفنج نرم تمیز كنید و یا هر دوهفته یكبار، باسم كنه كش، گیاه را سمپاشی نمایید.
                                                                                        

   

   

  اشتراک گذاری:
  تگ ها:

  نام
  ایمیل
  نظر
  zamani
  1395/09/25 11:57

  بله البته توضیحاتی در این مورد هست که اگر به صورت تلفنی تماس بگیرید بهتر می تونم راهنمایی کنم شما دوست عزیز را.با تشکر