چگونه گیاه كالادیوم یافیل گوش را پرورش دهیم؟

چگونه گیاه كالادیوم یافیل گوش را پرورش دهیم؟
آنچه در این مقاله میخوانید

  طرز نگه داری از گیاه کالادیم يا گياه فيل گوش 

  مشخصات: اسم علمی گیاه فیل گوشCaladium bicolor  ، از خانوده Araceae می باشد. این جنس دارای 15 گونه مختلف است كه تماما چند ساله بوده و در گلخانه پرورش داده می شودند. قسمت هوایی این گیاه در پاییز از بین می رود. ولی ریشه های غده ای آن در زمین باقی می ماند كه باید آن را در محل خشكی، تا هنگام كاشت نگهداری كرد. گونه bicolor ، بومی آمریكای جنوبی بوده، دارای ارتفاعی در حدود 22 تا 40 سانتی متر می باشد و گسترش آن در حدود 30 سانتی متر است. برگهای این گیاه تیر كمانی بوده و بر روی یك دمبرگ طویل  قرار دارند. روی برگها ، لكه های سفید و قرمز دیده می شوند. بعضی از برگها دارای  رگبرگها و لبه های سفید ، گرم و یا قرمز می باشند. 
  مراقبت: فیل گوش به نور متوسط، گرمای معمولی، خاك همیشه خیس، رطوبت هوای 70 تا 90 درصد و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد. 
  كود: كود مورد نیاز این گیاه را متوان هر دو هفته یكبار از بهار تا آخر تابستان به مقدار 2 گرم در ليتر مورد استفاده قرار داد.
  خاك: مخلوطي از خاك برگ، كود حيواني و ذغال چوب وقطعات بسیار كوچك آجر، جهت نفوذ پذیری و تهویه، خاك مناسب كالادیوم است. 
  ازدياد: گیاه كالادیوم از یك غده زیر زمینی رشد می كند كه در طول زمستان در حالت خواب بوده و در بهار و تابستان رشد فعال خود را طی می كند. بسیار مهم است كه پیش از عمل تكثیر از سلامت غده های گیاه كه زمستان را دوام آوده اند، مطمئن شوید. زمانی كه برگها پژمرده می شودند. غده ها را خارج كرده و در مكانی خشك و دمای 16 در جه سانتیگراد انبار نموده و مراقب فساد قارچی آنها باشید. در اوایل بهار غده ا را در آورده و غده های جوان را از كنار پایه مادری جدا كنید و هر یك را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه 9 تا 11 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت ، بكارید. می توانید ازقارچ كش بنومیل، برای جلوگیری از هر نوع فساد و پوسیدگی استفاده كنید. غده ها باید سطحی كاشته شوند. دمای محیط را ، 24 درجه سانتیگرا نگاه دارید و زمانی كه رشد نمو آغاز شد، دما رابه20 درجه سانتیگراد كاهش دهید. مراقب باشید، گیاه درمعرض جریان باد قرار نگیرد تا برگهای آن محافظت شود. درابتدای كاشت غده، باید به  گیاه آب كمتری داد وقتی جوانه ها رشد كردند، آبیاری را زیادتر كرد. ضمنا خیس كردن برگها با آب ولرم، یك یا دوبار در روز بسیار مفید است. برگهای گیاه فیل گوش، ریز و ضعیف شود، یا به تغذیه یه مصنوعی احتیاج دارد و یانور كافی به آن نمی رسد و اگر برگها، چروكیده و خشك می شود، گیاه تشنه است و هوا هم خیلی گرم می باشد پس باید گیاه را آبیاری و غبار پاشی كنید. بجا ماندن قطرات آب روی برگها و یا قرار گفتن در مسیر شلوغ و پژمرده باعث می شود برگها شكاف بردارند. آبیاری بیش از اندازه و زهكشی نا مناسب سفیدكهای قارچی، و یا ساقه های زیر زمینی پدید می آورد. همچنین به واسطه آفتاب مستقیم و استفاده از مواد براق كننده شیمیایی، لكه های قهوه ای در وسط برگها نمایان میگردد.
  عوارض و درمان: برگهای كمرنگ در كالادیوم به دلیل كافی نبودن نور می باشد. باید گیاه رابه محل روشن تری منتقل كنید. اگر مشاهده كردید برگها و ساقه ها بدشكل  و چسبناك شده‌اند و حشرات سبز رنگی روی آن وجود دارند، گیاه را با سم حشره كش نفوذی هفته‌ای یك بار سمپاشی كنید. در اثر هوای سرد نیز حاشیه برگها قهوه ای و چین و چروك دار می شود و ساقه ها و برگها خود را می اندازند. این عوارض در پاییز طبییعی است، چون گیاه به سمت زمستان گذرانی می رود.

      

  اشتراک گذاری:
  تگ ها:

  نام
  ایمیل
  نظر
  zamani
  1395/09/25 12:02

  با سلام . این نور ها به هیچ عنوان نه به گیاه و نه به انسان ضرری می رساند, لازم به ذکر هست که بگویم نام دیگر این نور مصنوعی نور پاک هست یعنی اینکه نه تنها ضرری برای انسان و گیاه ندارد بلکه برای رشد گیاه بسیار مناسب می باشد.