نگهداری گل ارکیده

اگر تا به حال چیزی ازلامپ مخصوص رشد گیاه نشنیده اید جالب است بدانید این تکنولوژی جدید، نور خورشید را برای گیاهان بازسازی می نماید و موجب رشد و نمو گیاهان می شود : جهت آشنایی بیشتر و مشاهده قیمت لامپ رشد گیاه و خرید چراغ رشد گیاه کلیک نمایید.

نگهداری و تکثیر گل ارکیده

گل ارکیده:

یکی از علت‌هایی که ارکیده را تا این حد جذاب کرده، ماندگاری طولانی آن در گلدان و حتی به صورت گل شاخه بریده است. ارکیده در گلدان سه تا شش ماهی پشت سر هم گل می‌دهد و به صورت شاخه بریده تا یک ماه می‌تواند همچنان بدرخشد.

یکی از ویژگی‌های ارکیده که کمتر کسی از آن خبر دارد، این است که این گل بسیار کم توقع است و با چند تکنیک ساده و با کمترین نگهداری می‌تواند به محیط خو کند.

 

گلی پر از فایده

نام دیگر خانواده ارکیده «ثعلب» است. شاید باور نکنید که ثعلب بستنی‌های سنتی که خیلی هم محبوبند، از نوعی ارکیده که در کوه‌های «باغرو» در حوالی آستارا و اردبیل می‌روید، گرفته می‌شوند. البته برخی گونه‌های ارکیده هم مصارف دارویی دارند.

مثلا بومی‌های استرالیا از میوه نوعی ارکیده به عنوان داروی ضدبارداری استفاده می‌کنند. وانیل طبیعی که البته در ایران فرهنگ استفاده از آن هنوز جا نیفتاده هم جزیی از یک گل ارکیده است. در چین پیاز یک گونه ارکیده به عنوان یک دمکرده آرامبخش استفاده می‌شود.

در کره گونه‌ای دیگر حاوی عامل ضدسرطان است. در سراسر آسیا این گل نقش کلیدی در زندگی مردم دارد. در جزایر آنتیل برای درمان مسمومیت استفاده می‌شود. در ژاپن از شیره نوعی از آن چسبی تهیه می‌شود که در صنایع دستی کاربرد دارد.

در گواتمالا نیز درجشن‌های مذهبی جای دارد و در کاستاریکا گلی ملی است.

ابياري : یکی از رایج ترین اشتباهاتی که در مورد ارکیده میشود آبیاری بیش از حد آن است. با اين حال ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند.

در هوای معتدل و یا سرد کافیست که هر 10-12 روز یکبار به ارکیده آب بدهیدو در هوای گرم هر زمان که خاک گلدان نزدیک به خشک شدن بود، در حدودهفته اییکبار گلدان را ابياري كنيد. آب مناسب برای ارکیده آبی با املاح كم است.

اگر در محلیزندگی میکنيد که آب آهک و یا املاح زیادی دارد سعی کنید از آب باران يا آب جوشیده استفاده کنید.

برای اینکه رطوبت خیلی بهتر به ریشه‌های ارکیده برسد، در خاک این گیاه از دانه‌های سنگ‌های سبک معدنی مثل پرلیت و لیکا یا حتی پوکه‌های معدنی درشت همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس (بقایای نوعی خزه) یا کوکوپیت (نوعی خاک از الیاف درخت نارگیل) استفاده می‌شود.

ریشه ارکیده با چسبیدن به این مواد، رطوبت را به آرامی از آنها می‌گیرد. آبیاری و کیفیت آب مورد استفاده برای ارکیده‌ها از مهمترین عوامل محیطی مربوط به پرورش این گلها می‌باشد. توجه کنید هنگام ابياري روي غنچه‌ها و شکوفه‌ها را اب نپاشيد زيرا عمر گلها کم مي شود.

نگهداری و تکثیر گل ارکیده

نور : احتیاج به نور بسته به جنس ارکیده تحت کشت متفاوت است. در كل اركيده ها مخصوصا ارکیده فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب می شوند. محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض نور شدید باشد مكان گلدان بايد روشن و نورگیر باشد ، اما بیش از حد نباشد .

در انتخاب نور مصنوعی براي اركيده دقت كنيد تا بتواند واقعا رشد کند. اگر نورهای مصنوعی یا همان نورهای ال ای دی مخصوص رشد گیاهان به مدت طولانی به آن بتابد و یا اگر محل بیش از حد تاریک باشد، ارکیده گلهایش را از دست میدهدو به مرور زمان خشک میشود.

دما : برنامه دمایی بکار گرفته شده تحت تاثیر جنس گیاه مورد نظر خواهد بود. در كل ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و بههمین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.

دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است وتوجه كنيد نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گل دهنده می شود.

ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجهسانتیگراد رشد گیاه را کند میکند. در مورد ارکیده‌هایسیمبیردیوم ، برای گل دادن به دمای 10 درجه سانتیگراد در شب و 21 تا 24 درجهسانتیگراد در روز نياز دارند. در طول تابستان گیاهان در دمای 32 درجهسانتیگراد قادر به زیست هستند با این حال نباید آنها را به مدت طولانی درمعرض این دما قرار داد.

کود دهی گل ارکیده:

به منظور حداکثر رشد به ارکیده‌ها هر دو هفته يا يك ماه یک بار باید کود داد. البتهبه شرطی که برای آنها نور ، دما و آب مناسب فراهم شده باشد.

نسبت کود بکاربرده شده بسته به محیط کشت متفاوت خواهد بود. کودهای کند آزاد شونده برایارکیده بطور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از پرورشدهندگان ترکیبی از کودهای مایع و آزاد کننده کند را ترجیح می‌دهند کهمحصول یکنواخت ‌تری از مواد مغذی را در مدت زمان طولانی‌تر فراهم می‌آورد.

استفاده از کودهای آزاد کننده کند بی‌خطر بوده و اگر بطور تصادفی مقدارزیادی از آن بکار برده شود تخریب کمتری را به دنبال خواهد داشت. در طول ماههای زمستان کودیاری را کم می کنند.

از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود.

روش نگهداری و تکثیر گل ارکیده

تکثیر ارکیده

ارکیده‌ها را به طریق لقاح و هم به طریق غیرتناسلی می‌توان تکثیر کرد. از آنجایی که بیشتر ارکیده‌ها از طریق بذرمعمولا گلهای مناسب و مرغوبی جهت تولید وسیع بوجود نمی‌آورند بیشترین سعیو تلاش افراد بر تکثیر غیر جنسی این گیاه صورت می‌گیرد که فرزندان آنهاکاملا به پایه مادر شبیه است.

ازدیاد به طریق غیر جنسی مخصوص ارکیده استکه مشابه آن در گلهای دیگر نمی‌باشد.

ازدیاد ارکید به روش قلمه :

اکثرارکیده‌های (مونوپوریال) مثل Arachnis و Vanada را می‌توان با قلمهانتهایی تکثیر نمود. معمولا قلمه‌های ارکیده از حد معمولی 10 - 7.5سانتیمتر بزرگتر در نظر گرفته می‌شود.

قلمه انتهایی Vanada معمولا به طول 30 تا 37 سانتیمتر بوده و باید دارای 12 برگ و چند ریشه هوایی باشد. قلمه‌ها را در گلدان و بدون استفاده از بستر کشت مخصوص می‌توان رویاند.

قلمه‌هایArachnis هم به طول 45 تا 60 سانتیمتر می‌باشند. اینها باید ریشههوایی داشته باشند و مستقیما در مزرعه یا گلدان کاشته شود

ازدیاد ارکیده به روش تقسیم بوته :

Cattleya و دیگر ارکیده‌های چند پایه و خمیده را با تقسیم بوته از پایه مادر ازدیادمی‌کند. این ادیاد بر روی گیاهانی انجام می‌گیرد که 6 پیاز کاذب یا بیشترداشته باشند محل برش ریزوم از بین سومین و چهارمین پیاز کاذب بوده و هر دوقسمت را به صورت گیاهانی مجزا در گلدان می‌کارند.

از آنجایی که اکثر Cattleyaها تنها سالی یک برگ بوجود می‌آورند، تقسیم ریزوم اکثر گیاهان هرسه سال یکبار انجام می‌پذیرد.

تعویض گلدان: گیاه را در اسفندماه به گلدانی حاوی مخلوطی از خاك برگ ، پیت و خاك معمولی منتقل نموده در ابتداء به میزان كم آب بدهند . در همان حال به دفعات زیاد با آب فاقد مواد قلیایی بر روی برگها آب پاشیدهو یا گلدان را در محل مرطوبی برابر نور و بدور از تابش مستقیم آفتاب قراردهند.

درمورد اركيده فالانوپسیس : معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده ازترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت.

پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یاکوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.

نگهداری و تکثیر گل ارکیده همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برایسلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند. اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند.

و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکیدفالانوپسیس مفید است اگر دقت کنید می‌بینید که همیشه ساقه‌های بلند ارکیده‌ها با کمک یک قیم نگهداری می‌شوند. حتما برای حمایت این ساقه‌های شکننده آنها را با یک گیره یا سیم به دور یک قیم تزیینی (همان‌طور که در شکل می‌بینید) محکم کنید.

اگر دیدید برگ‌های گیاه‌تان شروع به ریزش کرده است، آب اضافی گلدان را خالی کنید. معمولا هم در اثر سرما رشد گیاه خودبه‌خود متوقف می‌شود. حداکثر درجه حرارت درتابستان 27 و در زمستان 10 درجه است.

ارکیده‌ها پنجره‌های شرقی با نور خوب را می‌پسندند. اگر نور شرق ندارید، نور جنوبی بهترین انتخاب است. البته نور مستقیم به‌شدت مضر است و باید حتما از پشت یک پرده حریر یا به صورت غیر مستقیم به گلدان بتابد. پنجره‌های غربی و نورشان بدترین نوع نور برای ارکیده‌ها هستند.

این گل اسرار آمیز وجود چند نوع گل ارکیده با شکل‌های عجیب و غریب، هر چه بیشتر این گل را اسرارآمیز کرده است. مثلا یک نوع ارکیده که چند سال پیش اعلام شد منقرض شده است شکل و شمایلی شبیه روح دارد. نوعی دیگر که به حواصیل شبیه است.

ارکیده زنبور و ارکیده‌ای که شبیه صورت یک میمون است. اگر برای شما هم سوال است که دلیل این شباهت‌های عجیب چیست، دانشمندان علم گیاه‌شناسی پاسخ می‌دهند که ارکیده با این‌کار حشرات را به سمت خود جذب می‌کند تا با انجام بهتر عمل گرده افشانی بقای نسل خودش را تضمین کند..

جهت کسب اطلاعات در زمینه ال ای دی مخصوص رشد گیاه, نور مصنوعی برای رشد گیاهان, چراغ led مخصوص رشد گیاه کلیک نمایید.

اشتراک گذاری:
rating
  نظرات

profile photo نظر جدید

عرض ادب و احترام . پرورش و تکثیر گل ارکیده در مقیاس صنعتی نیاز به مشاوری جامع و طرح توجیهی اقتصادی دارد که در قالب تیکت نمی گنجد و باید به صورت حضوری و یا تماس تلفنی مطرح گردد. شرکت پرتو رشد نوین با احترام پذیرایی شما عزیزان می باشد.

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 5/16/2018 3:35:33 PM
profile photo نظر جدید

سلام.میخواستم در حیاط بزرگی که در یه روستا اطراف شهرشیراز هست گیاه ارکیده پرورش بدم.شما چه راهی را پبشنهاد میکنید که با کمترین هزینه بتونم یه گلخانه خانگی گل ارکیده داشته باشم

ارسال توسط خاقانی در تاریخ 2/26/2018 12:33:12 AM
profile photo تکثیر صنعتی

سلام،
روز بخیر،
در مورد پرورش و تکثیر گل ارکیده در مقیاس صنعتی از کجا میتونم اطلاعات کسب کنم?
ایا افراد یا شرکت های مطرحی در این زمینه فعالیت دارند?
در مورد متراژ گل خانه، تکنولوژی های مورد نیاز و سرمایه لازم برای شروع کار هم سوالاتی دارم.
ممنون.

ارسال توسط امین در تاریخ 10/15/2017 12:58:11 PM
profile photo نظر جدید

با سلام. چه نوری برای این گیاه مناسب است؟

ارسال توسط رضا در تاریخ 7/17/2017 12:08:48 PM
profile photo نظر باسلام و خسته نیار من گلهایش زرد میشه مشکلش چیه

نظر جدید

ارسال توسط Farzane در تاریخ 4/15/2017 10:46:39 PM
profile photo نظر جدید

با سلام به شما دوست عزیز .بله این شرکت تمامی همکاری های لازم برای تکثیر و پرورش گیاهان مد نظر شما را دارا می باشد .شما می توانید به صورت حضوری و یا تماس با شرکت از تمامی خدمات ما برخوردار باشید .با تشکر

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 8/16/2016 11:32:35 AM
profile photo نظر جدید

سلام می تونم گل ارکیده در منزل پرورش بدم ؟شرکت ایران گرولایت مشاور پرورش تکثیر گیاه دار ه و یا نگه داری گیاه در آپارتمان ؟

ارسال توسط فاطمی در تاریخ 8/16/2016 11:21:38 AM

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد