نور مصنوعی برای رشد گیاهان

 نور مصنوعی برای رشد گیاهان 

در این مقاله در زمینه ی لامپ رشد گیاه، نور مصنوعی برای رشد گیاهان, نور مصنوعی مخصوص پرورش گیاهان، نور مصنوعی مناسب برای گیاهان، نور مصنوعی مناسب برای رشد گیاه، نور مصنوعی برای گیاهان، نور مصنوعی مخصوص رشد گیاه اطلاعات کسب نمایید.

شدت نور بروی عوامل مانند ارتفاع گیاه و گلدهی آن موثر می باشد. بطور کلی مقدار نور دریافتی در داخل گلخانه به عوامل مانند شدت نور و زمان تابش نور بستگی دارد. شدت نور مورد نیاز اغلب گیاهان گلخانه 70000-10000 لوکس می باشد در گیاهان سایه پسند بیشترین نور برای فتوسنتز 5000-4000 لوکس و کمترین آن 500 لوکس است کمترین میزان نور برای فتوسنتز گیاهان آفتاب پسند 1000-1500 لوکس می باشد میزان شدت نور در اوایل صبح و در هنگام غروب آفتاب به کمترین حد خود می رسد و در مقابل در هنگام ظهر به بیشترین میزان افزایش می یابد به جز گیاهان سایه پسند، اغلب گیاهان درفصول کم نور که از نور کمتری برخوردار هستند، با افزایش شدت نور همچنین طول دوره نوری می توان بطور قابل توجهی محصول تولیدی را افزایش داد. جهت مطالعه بیشتر در زمینه ی نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی کلیک نمایید.

نور مصنوعی

نور مصنوعی مخصوص پرورش گیاهان و فتوپریودیسم :

گیاهان بطور کلی برای رشد و نمو کامل ازنوری منحصر به خود استفاده می نماید گیاهان نسبت به طول دوره روشنایی و تاریکی از خود واکنش نشان می دهند و به این حالت فتوپریودیسم می گویند که این دوره روی جوانه زنی بذر، گلدهی ،باردهی ، ریشه دوانی و رشد و نمو گیاهان تاثیر بسزایی دارد.
واکنش گیاهان به طول دوره روشنایی و تاریکی :
1)گیاهان روز بلند یا شب کوتاه: این دسته گیاهان حداقل 14-10ساعت نور نیاز دارند برای گلدهی و باردهی. با کوتاه شدن طول شب به مرحله زایشی می روند.گیاهانی مانند :گل سوسن، مینا، اطلسی، نازگل که معروف به گیاهان تابستانه می باشند.
2)گیاهان روز کوتاه یا شب بلند: با افزایش طول روزاین گیاهان فقط رشد رویشی نموده و به مرحله گلدهی و باردهی نمی رسند. این گیاهان به طول روز کمتر از 12ساعت نیاز دارند. گل داودی نمونه بارز گیاه روزکوتاه می باشد که به طول روز کمتر از 12 ساعت نیاز دارد.
3)گیاهان بی تفاوت یا خنثی: این دسته شامل گیاهانی هستند که در مقابل تغییرات شبانه روز از خود واکنش نشان نمی دهند.
طول روز در این گیاهان باعث گلدهی و باردهی نمی شود و طول شبانه روز در چگونگی رشد گلهای گیاهان از نظر سرعت و کیفیت تاثیری مثبتی دارد .نور مصنوعی برای گیاهان دقیقا همانند نور خورشید برای گیاهان است. برای آگاهی بیشتر در زمینه ی ال ای دی مخصوص رشد گیاه کلیک نمایید.

تیمار شب کوتاهی :

گیاهان روز کوتاه جهت گلدهی به روزهای کوتاه نیاز داشته و این نوع گیاهان بیشتر در فصل سرد سال کشت می شوند و برای جلوگیری از رشد زایشی و گلدهی ونیز ادامه رشد رویشی باید تحت تیمار شب کوتاهی قرار گیرند به عبارت دیگر با روشن کردن چراغ در شب می توان از گلدهی سریع آنها جلوگیری کرد این عمل بیشتر از لامپهای تنگستن استفاده می شود.طولانی کردن دوره روشنایی به سه صورت زیر انجام می پذیرد:
1)قبل از غرزب آفتاب لامپ ها روشن و تا ساعت 10 شب ادامه یابد.
2)لامپ بعد از ساعت 2شب روشن و درطلوع آفتاب خاموش شوند.
3)لامپ ها از 10 شب تا 2 بامداد روشن می شود و طول شب شکسته می شود و برای کاهش هزینه ها می توان از روش نوردهی گردشی استفاده نموده و از ساعت 10 شب تا 2 نیمه شب به ازاء  هر 30 دقیقه خاموشی از 6 دقیقه روشنایی استفاده نمود. برای مطالعه در زمینه ی ساخت نور مصنوعی برای گیاهان کلیک نمایید.

نور مصنوعی مخصوص رشد گیاه

نور مصنوعی مخصوص رشد گیاه و کیفیت نور یا طیف نوری: 

اثر نور بر روی شکل ظاهری گیاه (فتومورفوژن)با کیفیت نور قابل کنترل می باشد رنگدانه پروتئنی فیتوکروم از میران کیفیت نور تاثیر می پذیرد.فیتوکروم به دو شکل pr و pfr وجود دارد. شکل (pr) که نور قرمزرا جذب می کند و شکل (pfr) که نور مادون قرمز را جذب میکند. معمولا در گیاهان مختلف یکی از شکلهای pfr و pr غالب می باشد.
در صورت کاهش نسبت نور قرمز به مادون قرمز ,کلروفیل سازی کهش یافته و میلنگره ها طویل شده و پهنک برگ نازک و بزرگ می شوددر مقابل در صورت افزایش این نسبت در گیاه شاخه دهی جانبی زیاد و میانگره ها و دمبرگ ها کوتاه شده وشاخه دهی گیاه افزایش یافته و عملیات کلروفیل سازی بیشتر می شود. در اواسط ظهر نسبت نور قرمز به مادون قرمز خورشید به 25/1 - 05/1 می رسد این مقدار هنگام طلوع و غروب آفتاب کمتر می شود .تشعشات فعال فتوسنتزی در طول موج nm700-400انجام می گیردنور مرئی شامل طول موجهای مختلفی می باشد که در این میان طول موج با رنگ آبی (nm460)رنگ سبز (510nm),رنگ زرد (nm570) رنگ نارنج(610nm) رنگ قرمز(650nm) متغیر می باشد.با توجه به اینکه میزان فتوسنتز در گیاهان در طول موج (nm460)و( nm650) بیشتر از سایرین می باشداما هر کدام از آنها به تنهایی نمی تواند باعث رشد گیاهان شوند نور ماورای بنفش دارای طول موج کمتر از (mn400) می باشد که برای گیاه و انسان خطرناک می باشد و حتیباعث چروکیدگی پوشش گلخانه می شود . به همین دلیل بهتر است در گلخانه ازپلاستیک های(  uv)استفاده شود.
طیف نور مادون قرمز که در طول موج (nm800-750) اتفاق می افتد ,قابل رویت نبوده و همچنین در رشد گیاهان تاثیر ندارد . طیف نور قرمز دور  دارای طول موج بین (nm750-700) می باشد که قابل رویت نبوده و برای رشد گیاه و جوانه زنی و پیش رس بودن محصول تاثیر زیادی دارد.طیف نور قرمز که در طول موج (  nm700-600) اتفاق می افتد قابل رویت بوده و بوسیله کلروفیل جذب می شود و در رشد و نمو گیاهان موثر می باشد. طیف نوری زرد متمایل به سبز با طول موج ( nm )600-500انجام می گیرد و قابل رویت بوده تاثیر این طیف روی کلروفیل سازی محسوس نیست.
طیف نوری آبی متمایل به بنفش با طول موج بین (  nm500-400) اتفاق می افتد که قابل رویت بوده و بوسیله ی کلروفیل جذب شده و در رشد گیاهان و سبزینه سازی موثر می باشد .طیف نوری ماورا بنفش که با طول موج کمتر از ( nm 400) اتفاق می افتد قابل رویت نبوده، و برای گیاهان مضر می باشد و ادامه روند آن باعث اختلاس شدید در رشد گیاهان می شود. نور مصنوعی مخصوص رشد گیاه طول موج های مضر خورشید را ندارد و به انرژی پاک معروف است. فقط طول موج مورد نیاز فتوسنتز را شبیه سازی می نمایید.

اشتراک گذاری:
تگ ها:
rating
  نظرات

profile photo سلام خسته نباشید.برای ساخت یک گلخانه با زیربنای 4 مترمربع چقد هزینه باید کرد صفر تا صد.؟؟

نظر جدید

ارسال توسط احسان در تاریخ 01/11/1398 10:43:38 ب.ظ
profile photo لامپ رشد برای آگلونما سفید

سلام بنده یه گلدون آگلونما دارم که داخل خونه نور از بهش نمیرسه پیشنهاد شما تهیه لامپ چند وات هست؟؟ ارتفاع گلدان هفده و قطر دهانه گلدان بیست سانتی متر

ارسال توسط ناشناس در تاریخ 09/09/1398 12:16:45 ب.ظ
profile photo نظر جدید

با سلام
برای پرورش گیاه سانسوریا در آپارتمان چه پرژکتوری لازم است تا محیط را شبیه سازی گلخانه کرد از لحاظ شرایط نوری
گیاه سانسوریا گیاه سایه دوست هست و نیاز به نور فیلتر شده دارد و اینکه گلخانه های پرورش آن از توری های سلز گلخانه ای آن هم چندین لایه روی هم استفاده میکنند.
آیا تابش مستقیم پرژکتور ۴۸۰ واتی‌ فول اسپکتروم برای نیاز نوری این گیاه زیاد هست یا خیر؟
به صورت مستقیم باید نصب شود این پرژکتور ها یا اینکه به وسیله ی توری گلخانه نور را فیلتر کرد؟

ارسال توسط مظفری در تاریخ 14/06/1398 05:44:50 ق.ظ
profile photo نظر جدید

با سلام
برای پرورش گیاه سانسوریا در آپارتمان چه پرژکتوری لازم است تا محیط را شبیه سازی گلخانه کرد از لحاظ شرایط نوری
گیاه سانسوریا گیاه سایه دوست هست و نیاز به نور فیلتر شده دارد و اینکه گلخانه های پرورش آن از توری های سلز گلخانه ای آن هم چندین لایه روی هم استفاده میکنند.
آیا تابش مستقیم پرژکتور ۴۸۰ واتی‌ فول اسپکتروم برای نیاز نوری این گیاه زیاد هست یا خیر؟
به صورت مستقیم باید نصب شود این پرژکتور ها یا اینکه به وسیله ی توری گلخانه نور را فیلتر کرد؟

ارسال توسط مظفری در تاریخ 14/06/1398 05:43:26 ق.ظ
profile photo نظر جدید

سلام عرض ادب- عزیزی که مشکل شیشه رفلکس را دارید. در صورت امکان اگر بتوانید شیشه را عوض بنمایید و شیشه ساده استفاده کنید که نور طبیعی کامل به گیاهانتان تابیده شود بهتر است زیرا رفلکت بودن شیشه موجب کاهش عبور نور شده با چسباندن طلق قرمز به این موضوع دامن خواهید زد. اگر پنجره جنوبی است و تابش نور و آفتاب شدید می باشد با چسباندن طلق زرد یک مقدار می توانید به رشد گیاهانتان کمک نمایید. ولی در نهایت با تهیه نور مصنوعی می توانید گیاهانتان را در بهترین شرایط نوری قرار دهید.
دوست عزیزی که در مورد خرید لامپ رشد گیاه پرسیدند برای خرید در صورت امکان اگر بتوانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید کارشناسان با صبر و شکیبایی کامل به تمامی سوالاتتان پاسخ خواهند داد.

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 19/03/1398 12:38:10 ب.ظ
profile photo شیشه رفلکس و فیلتر رنگی

سلام و تشکر از مطالب مفیدتان.
شیشه های آپارتمان ما از نوع رفلکس است و رنگی آبی دارد. فکر میکنم همین موضوع تاثیر گذاشته و رشد گل و گیاهایمان مختل شده. یعنی شاخه های دراز و باریک و کم جون و بدون گل.
به عنوان یک متخصص لطفا راهنمایی بفرمایید. اگر طلق یا فیلتر قرمز روی شیشه بچسبانم موثر خواهد بود؟
ممنون

ارسال توسط محمد در تاریخ 17/03/1398 01:37:41 ق.ظ
profile photo سوال

با سلام و احترام
من میخوام از نور مصنوعی برای پرورش و میوه دهی یک درختچه در محیط داخل خانه استفاده کنم.
چه مدل لامپی باید بگیرم و با چه واتی که تمام نیاز های یک درختچه فول سان رو تامین کنه (هم به لحاظ رشد رویشی و هم زایشی)

ارسال توسط ناشناس در تاریخ 28/01/1398 02:34:45 ب.ظ
profile photo نظر جدید

از کجا میشود چراغ های رشد گیاه را تهیه کنم

ارسال توسط ناشناس در تاریخ 13/12/1397 04:13:34 ب.ظ
profile photo نظر جدید

سلام باتوجه به اینکه محصولات تقلبی در بازار وجود دارد نمی توان به طور قطع نظر داد در صوتیکه تشریف بیاورید شرکت نور مصنوعی شما را با دستگاه مجهز تست می شود و نتیجه را ارئه خواهیم داد.

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 05/06/1397 02:44:54 ب.ظ
profile photo نظر جدید

سلام.من از پاور ال اى دى استفاده ميكنم رنگ صورتى.ايا موثر است يا نه؟

ارسال توسط ناشناس در تاریخ 14/05/1397 10:44:10 ب.ظ
profile photo نظر جدید

عرض ادب و احترام. بله در فضاهای مطلقا تاریک هم می توانید استفاده نمایید.

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 08/03/1397 01:42:58 ب.ظ
profile photo نظر جدید

نور مصنوعی را می توان در جایی که مطلقا تاریک است استفاده نمود؟

ارسال توسط ناشناس در تاریخ 08/03/1397 10:58:15 ق.ظ
profile photo نظر جدید

عرض ادب و احترام
بله بسیار تفاوت بارزی دارد. لامپ های رشد گیاه کاملا از لحاظ تکنولوژی با لامپ های معمولی که فقط با یک فیلتر صورتی بازتاب نور رنگی دارند متفاوت می باشد در بخش محصولات تمام جزئیات نور ها مشخص شده. در ضمن کلوین واحد سنجش دمای نوری است و به رشد گیاه ربطی ندارد. سپاس فراوان

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 15/01/1397 12:55:44 ب.ظ
profile photo کلوین نور

سلام
مرسی از سایت خوبتون ، واقعا عالیه کارتون
میخواستم بدونم که آیا تفاوتی بین پرژکتور های صورتی با لامپ های رشد گیاه وجود داره ؟
هر دو رنگ صورتی دارن !
و اینکه لامپ های رشد گیاه شما چند کلوین نور میدن ؟
تشکر

ارسال توسط فرید در تاریخ 05/01/1397 07:49:20 ب.ظ
profile photo نظر جدید

خیر این نحوه نوردهی موثر نمی باشد

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 17/11/1396 03:54:45 ب.ظ
profile photo نظر جدید

سلام
در رابطه با این مطلبی که در بالا نوشتید
"برای کاهش هزینه ها می توان از روش نوردهی گردشی استفاده نموده و از ساعت 10 شب تا 2 نیمه شب به ازاء هر 30 دقیقه خاموشی از 6 دقیقه روشنایی استفاده نمود ."

می شه بیشتر توضیح بدید و یا منبع معرفی کنید. چون چنین چیزی را هیچ جا من ندیدم

ممنون از سایت خوبتون

ارسال توسط مهدیه در تاریخ 24/10/1396 01:15:11 ب.ظ
profile photo ممنون از مقالات خوبتون

نظر جدید

ارسال توسط اسحاق در تاریخ 23/02/1396 12:51:52 ب.ظ
profile photo با سلام .گل داوودی در دسته گیاهان روز گیاهان روز کوتاه می باشد.

نظر جدید

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 23/09/1395 04:30:36 ب.ظ
profile photo با سلام. گل داوودی در کدام دسته ی روز کوتاه روز بلند یا خنثی قرار میگیرد؟

نظر جدید

ارسال توسط علی رضا در تاریخ 23/09/1395 04:07:45 ب.ظ

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد