کشت هیدروپونیک توت فرنگی

کشت هیدروپونیک توت فرنگی، کشت هیدروپونیک علوفه، ساخت گلخانه هیدروپونیک، فروش تجهیزات کشت خانگی هیدروپونیک، کشت یونجه هیدروپونیک، کشت کاهو هیدروپونیک  

هیدروپونیک توت فرنگی

ساخت گلخانه هیدروپونیک

در سیستم آبیاری هیدروپونیک گیاه بدون خاک و معمولا در یک بستر کشت مانند راکوول، که وظیفه ی نگهداری ریشه و جذب آسان آب و مواد غذایی را به عهده دارد، قرار می­گیرد. سیستم های هیدروپونیک قدمتی صدها ساله دارند. شواهد نشان می­دهند که در تمدن های باستانی گیاهان را در آب نگهداری می­کردند. برای موفقیت سیستم هیدروپونیک، حضور مواد غذایی لازم است. 16 ماده مغذی که گیاهان برای رشد به آن نیاز دارند و نسبت متعادلی از این مواد مغذی برای هر گونه ی گیاهی خاص باید مدنظر قرار گیرد. عواملی مانند نور، دما و دی اکسید کربن هم به اندازه ی مواد مغذی حائز اهمیت هستند.

حشرات نقش کلید در گرده افشانی و مدیریت آفات دارند. زمانی که تمامی این عوامل را با هم ترکیب کنید می­توانید محیط کنترل شده لازم برای گلخانه هیدروپونیک را فراهم کنید. سیستم هیدروپونیک گلخانه ای میتواند هم از طریق ساخت ادوات مورد نیاز و هم از طریق خریداری مستقیم تجهیزات آماده ایجاد شود. جهت مطالعه بیشتر در زمینه  کشت هیدروپونیک در ایران و فروش بستر کشت هیدروپونیک کلیک نمایید. از جمله مزایای سیستم هیدروپونیک گلخانه ای می­توان به افزایش بهره وری گیاه، عملکرد بالای گیاه به ازای هر فوت مربع و تولید محصول تازه بدون توجه به فصل رویش و دمای زمین اشاره کرد.

کشت هیدروپونیک کاهو

کشت هیدروپونیک خیار و کشات هیدروپونیک کاهو

امروزه گونه های مختلفی از گیاهانی که با سیستم هیدروپونیک رشد کرده اند در بخش های مختلف بازار مانند استندهای مزارع، فروشگاه های مواد غذایی، رستوران ها، مراکز تولید گیاهان ترا ریخته عرضه می­گردند. سیستم هیدروپونیک می­تواند در مقیاس کوچک یا بزرگ ایجاد شده و بهره برداری شود. کشت هیدروپونیک علوفه نیز امروزه مورد توجه قرار گرفته است.

ساخت گلخانه هیدروپونیک

در سیستم آبیاری هیدروپونیک گلخانه هایی با تکنولوژی پیشرفته،  از آبیاری قطره ای در محیط کشت بدون خاک مورد استفاده قرار می­گیرد و با استفاده از قطره چکان های درون لوله ای آب را از طریق لوله به محیط کشت منتقل می­کنند. برنامه زمانبندی آبیاری به طور معمول با استفاده از یک سنسور که در قسمت بالای گلخانه نصب شده، راه اندازی می­شود.  تمامی مواد غذایی شامل میکروالمنت ها از طریق آب آبیاری در دسترس گیاه قرار می­گیرند. طبق محاسبات دقیق، یک غلظت پایه از کودها آماده می­شود و انژکتورها، محلول کود را به آب آبیاری اضافه می­کنند.

مزایا

آشکارترین مزیت سیستم هیدروپونیک نسبت به سیستم سنتی، افزایش سرعت رشد گیاه است. گیاه در این سیستم 20 درصد سریع تر از خاک رشد میکند. از همه مهمتر، عملکرد گیاهان در کشت هیدروپونیک 25 درصد بیشتر از کشت خاک می­باشد.

معایب

بزرگترین عیب این سیستم قیمت بالای خریداری تجهیزات آن است. اشکال بزرگ دیگر نیاز به تجربه برای راه اندازی موفق سیستم است که البته کار سختی نیست اما کمی مشکل تر از کاشت همان گیاه در خاک است.

شش نوع اصلی سیستم هیدروپونیک عبارتست از

 1. سیستم فتیله ای
 2. کشت آبی
 3. سیستم جذر و مد
 4. سیستم چکه ای
 5. سیستم NTF  یا تکنولوژی غشای نازک
 6. ایروپونیک

کشت هیدروپونیک

تمامی تجهیزاتی که برای ساخت یک سیستم آبیاری نیاز دارید عبارتند از

 1. محفظه (گلدان) برای رشد گیاه
 2. مخزن نگهدارنده محلول غذایی
 3. پمپ آب
 4. تایمر خاموش و روشن کردن پمپ
 5. لوله انتقال آب از پمپ به گیاه
 6. لوله پی وی سی یا لوله انعطاف پذیر برای راه اندازی خط بازگشت محلول غذایی از گیاه به مخزن
 7. قطره چکان یا استفاده از لوله های رفت و برگشت
 8. بستر کشت برای کمک رشد گیاه و نگهداری وزن آن

با توجه به گسترش سیستم هیدروپونیک در ایران به ویژه کشت علوفه هیدروپونیک (مثل کشت یونجه هیدروپونیک) فروش تجهیزات کشت خانگی هیدروپونیک در وبسایت ایران گرولایت موجود می ­باشد.

اشتراک گذاری:
rating
  نظرات

profile photo نظر جدید

با سلام .بله

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 9/24/2017 4:11:37 PM
profile photo نظر جدید

کود مناسب برای توت فرنگی که بتوتن بصورت اسپری کردن داد را موجود دارید؟

ارسال توسط امیری در تاریخ 9/24/2017 3:33:15 PM

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد