نحوه ی نگه داری از گیاه شفلرا

شفلرا ابلق

Schefflera   actinophylla

گیاه شفلرا از خانواده Araliaceae، که به عنوان درخت چتر (umbrella tree) شناخته می­شود، بومی جنگل­های بارانی استرالیا و گینه نو است. این جنس دارای 20 گونه­ گیاهی همیشه سبز درختی و درختچه­ای است. شفلرا دارای برگ­های مرکب و پنجه­ای شکل است که حداکثر رشد آن در جنگل­ های استوایی تا 15 متر ارتفاع است و 6 متر گسترش دارد.

گیاه شفلرا

نیاز های شفلرا ابلق:

به راحتی با تهیه یک لامپ رشد گیاه می توانید گیاه شفلرا را در محیط های آپارتمانی پرورش دهید، نیازمند مناطق گرم و مرطوب است. بهترین رشد را در مناطق با نور ملایم آفتاب دارد. باید در مناطقی باشد که از گرمای شدید بعد از ظهر محافظت شود. به سایه نسبی، مقاوم است. در طیف وسیعی از خاک­ها رشد می­کند اما مناسب ترین خاک برای آن مخلوطی از خاک باغچه و خاکبرگ است. نیاز آبی متوسط دارد و خاک آن همیشه مرطوب باشد. همچنین رطوبت هوای 60 تا 70 درصد را می­پسندد. در طول دوره رشد آبیاری منظم انجام شود و میزان آبیاری در پاییز و زمستان کم شود. همچنین در مناطق معتدل گیاه را می­توان در تابستان در محیط بیرون در محلی سایه آفتاب قرار داد.

برای تأمین رطوبت مورد نیاز گیاه می­توان آب را روی گیاه اسپری کرد به این صورت که اگر رطوبت نسبی محیط کمتر از 20% بود باید طوری اسپری کرد که رطوبت نسبی محیط به بین 40 تا 50 درصد برسد. باید توجه داشت که رطوبت بیش از حد باعث ایجاد لکه ­های قهوه ­ای روی گیاهان می­شود که درصورت بروز چنین حالتی باید اسپری کردن آب را روی گیاه توقف کرد.

شفلرا

دومین روش برای تأمین رطوبت مورد نیاز گیاه شفلرا ابلق ایجاد جزیره است به این صورت که باید یک زیر گلدانی با عمق بیشتری نسبت به سایر زیر گلدانی­ ها تهیه کرد و داخل زیر گلدانی را با مقداری سنگ ریزه و آب پر کنید باید توجه داشت که سطح سنگ ریزه از سطح آب بالاتر باشد سپس گلدان را روی سنگ ریزه ها قرار دهید.

از دستگاه­های رطوبت ساز خانگی هم جهت تأمین رطوبت محیط می­توان استفاده کرد باید توجه داشت که میزان رطوبت بیش از حد نباشد.

با توجه به سن گیاه زمان تعویض گلدان در گیاه شفلرا متفاوت است. در گیاهان جوان که رشد سریع­تری نسبت به گیاهان مسن دارند و همچنین با توجه به شرایط محیطی در سال باید دوبار نسبت به تغییر گلدان اقدام کرد. در گیاهان مسن­تر زمان تعویض گلدان متفاوت است که با توجه به سرعت رشد گیاه می­توان یک بار در سال و یا هر دو سال یکبار نسبت به تغییر گدان اقدام کرد.  در صورت فراهم بودن تمام شرایط برای گیاهان شفلرا اگر رشد گیاهان متوقف شد باید نسبت به تعویض گلدان­ها اقدام کرد.

بطور کلی تأمین دما، نور و رطوبت مناسب و آبیار منظم باعث داشتن گیاهی شاداب و سالم می­شود. آبیاری بیش از حد گیاه باعث ایجاد پوسیدگی ریشه در گیاه می­شود که باعث زرد شدن و سوختگی برگ­ها می­شود.

تکثیر شفلرا:

از طریق کاشت بذر و قلمه قابل تکثیر است. برای تکثیر از طریق قلمه، قلمه­های با طول 8 تا 10 سانتی­متر تهیه کرده و بعد از آغشته کردن انتهای قلمه به پودر ریشه زایی آن­ها را به درون بستر مرطوب و در جای گرم و تاریک منتقل کنید.

شفلرا ابلق

در صورت عدم رعایت بهداشت محیط ممکن است گیاه مورد حمله آفاتی همچون، شته، کنه تار عنکبوتی و شپشک پودری قرار گیرد که می­توان با نظر کارشناس نسبت به سم پاشی آن ها اقدام نمود.

جهت تغذیه گیاه می­توان از کودهای TE+ 20-20-20 به میزان 2 تا 3 گرم در یک لیتر آب هر دو هفته یکبار استفاده نمود. عوامل متعددی باعث زرد شدن گیاه شفلرا می­شوند. مهم­ترین عامل زرد شدن برگ شفلرا، کمبود مواد غذایی و آبیاری بیش از حد گیاهان است.

در صورتی که نوک ساقه حذف نشده و با قیم هدایت شود می­توان آن را به صورت افراشته تربیت کرد، اما با حذف نوک شاخه منشعب شده و به فرم بوته در می­آید به علت رشد به نسبت سریع هر سال نیاز به تعویض گلدان دارد.

اشتراک گذاری:
تگ ها:
rating
نام
ایمیل
نظر