fa-IRen-US

لامپ مناسب بنفشه آفریقایی

لامپ مناسب بنفشه آفریقایی و تکثیر بنفشه آفریقایی

 

ال ای دی مخصوص رشد گیاه

گل بنفشه آفریقایی گیاه حساسی است که  برای گلدهی به  نور مناسب نیاز دارد . و در صورت عدم وجود نور مناسب این  گیاه گل نخواهد داد . میزان نوردهی , زمان نوردهی و شدت نور به این گیاه بسیار مهم می باشد . با تهیه ی نور مصنوعی مخصوص گیاهان گلده شرایط مطلوبی برای گیاه خود فراهم آورید . لامپ مناسب بنفشه را باید با در نظر گرفتن سایز گیاه و فاصله ی تابش به گیاه انتخاب نمود. در بخش محصولات انواع لامپ های رشد موجود می باشد با توجه به نوع نیازتان نور خود را تهیه نمایید و در صورت لزوم می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید و از کارشناسان ایران گرولایت برای انتخاب محصول صحیح ( مناسب گیاه خودتان) مشاوره دریافت نمایید. خرید لامپ رشد گیاه نیاز به آگاهی هایی دارد که با خواندن مقاله ای در این زمینه می توانید اطلاعاتتان را کامل فرمایید.

 مشخصات: اسم علمی بنفشه آفریقایی Saintpaulia ionantha ، از خانواده Gesneriaceae  می باشد. این جنس دارای  12 گونه از گیاهان چند ساله همیشه سبز علفی است. گونه مورد نظر بومی نواحی مركزی افریقا بوده و ارتفاع آن به حدود 8 تا 12 سانتی متر و گسترش آن به حدود 15 تا 22 سانتی متر می رسد. برگ های بنفشه آفریقایی نسبتا سبز تیره، به شكل قلبی با كركهای مخملی است. گل های این گیاه به صورت منفرد و در تمام سال روی گل آذین كوچك چتری ظاهر می شوند. این گلها شبیه بنفشه معمولی بوده ولی گلبرگها تقریبا مدور و كشیده می باشند. حداقل حرارت در زمستان ، برای این گیاه، 13 درجه سانتی گراد است و آبیاری نیز، مخصوصا با آب سرد، نباید انجام بشود.

  1. مراقبت: بنفشه آفریقایی به نور متوسط، حرارت زیاد، خاك همیشه خیس، رطوبت 70 تا 90 درصد و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.
  2. کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 3 گرم در لیتر، هر هفته یكبار از اردیبهشت تا مهر ماه، مصرف نمود. 
  3. خاک: خاك جنگلی نرم و قابل نفوذ یا تورب با كمی خاك برگ برای پرورش این گیاه مناسب است.
  4. نور: گیاه بنفشه آفریقایی بسیار حساس است با لامپ مخصوص رشد گیاه میزان و زمان نوردهی به گیاهتان را کنترل نمایید.

تکثیر بنفشه آفریقایی :

برای تكثیر بنفشه آفریقایی می توانید در فصل تابستان قلمه برگی تهیه كنید. برگهای بالغ، اما نه خیلی پیر را با دمبرگ، جدا كنید و دمبرگ را در پودر هورمون ریشه زایی فروكرده و در كمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. درجه حرارت محیط را تا زمان ریشه زایی 18 تا 21 درجه سانتیگراد نگاه دارید. تكثیر از طریق بذر هم انجام می شود. برای این كار بذرها ی بنفشه آفریقایی رابه صورت پراكنده در گلدان كم عمقی بكارید و خاك را كمی مرطوب نمایید. با شیشه یا پلاستیك شفاف روی گلدان محتوی بذر را بپوشانید. این كار را باید در اویل بهار در حرارت 18 تا 21 درجه سانتی گراد انجام دهید.

نور مصنوعی مخصوص رشد گل بنفشه

عوارض و درمان گل بنفشه آفریقایی:

گلهای بنفشه آفریقایی دراثر كمبود مواد غذای ریزمغذی، متفرق و پژمرده می شوند. برای ازبین بردن علایم، آنها را طبق دستور تغذیه مصنوعی نمایید. غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری ازبالا، عامل ایجاد لكه های قهوه ای روی برگها میباشد. بنفشه آفریقایی احتیاجی به غبار پاشی ندارد و از زیر گلدانی آبیاری می شود. اگر مشاهده كردید به طور ناگهانی  گیاه شما زرد شده، گلدان رابه هوای مملو از اكسیژن منتقل كنید. ممكن است هوای كثیف و یا گاز آشپزخانه این علایم راایجاد كرده باشد. هوای گرم وخشك، باعث پیچیدگی و خشكی برگها می شود. همچنین هوای سرد می تواند برگها را پژمرده و خم كند. اگر مقاوم شرایط برای گیاه شما مساعد است ولی گیاه گل نمی دهد به خاك گلدانها كود مایع اضافه كنید. گلهای شفاف و كمرنگ مربوط به صدمه قطرات آبی است كه هنگام غبار پاشی روی گلها ریخته است و آبیاری زیاد از حد هم گلها و برگهای گیاه را می پوساند در تمام طول سال، هفته ای دوبار آبیاری كافی است. گلدانهای خیلی بزرگ باعث می شوند بنفشه آفریقایی، گل ندهد. در این صورت تادو سال گلدان را تعویض نكنید.
 

2891
اشتراک گذاری:
rating
  نظرات

profile photo نظر جدید

با سلام در طول هفته یک مرتبه آبیاری کافی می باشد.

ارسال توسط safarishahla در تاریخ 2/6/2017 4:11:25 PM
profile photo نظر جدید

سلام به نظر شما میزان آبیاری این گیاه باید به چه نحوی باشد؟

ارسال توسط ناظری در تاریخ 2/6/2017 2:15:56 PM

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد