نگهداری فیکوس بنجامین ابلغ

آموزش قلمه زدن فیکوس بنجامین و تکثیر بنجامین

گیاه بنجامین

در این مقاله در زمینه ی  آموزش قلمه زدن بنجامین, نگهداری بنجامین ابلغ,  تکثیر بنجامین, علت ریزش برگ بنجامین اطلاعات کسب خواهید نمود. در صورت تمایل به دریافت اطلاعاتی در زمینه ی  لامپ برای رشد گیاه روی لینک نور مصنوعی برای رشد گیاهان کلیک نمایید و جهت مشاهده  قیمت لامپ رشد گیاه و خرید چراغ رشد گیاه بروی لینک های مربوط کلیک نمایید.

اسم علمی این گیاه Ficus benjamina ، از خانواده  Moraceae  می‌باشد. این جنس 800 گونه از گیاهان خزان كننده وهمیشه سبز به شكل درخت، درختچه و بالارونده دارد. گونه بنجامین ، بومی هندوستان بوده و ارتفاع آن در طبیعت حدود 2 متر است. شاخه ها حالت آبشاری و برگ های آن به شكل بیضوی و نوك تیز می باشند .برگها هنگام جوانی سبز روشن هستند و به مرور به رنگ سبز تیره در می آیند.
مراقبت: فیكوس به نور كم تا متوسط، گرمای زیاد، خاك همیشه خیس ، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.
کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار، از اواخر زمستان تا مهر، مورد استفاده قرار داد. در هنگام زمستان هر گز نباید كود مصرف كرد. برای کسب اطلاعات در زمینه ال ای دی مخصوص رشد گیاه, لامپ رشد گیاه کلیک نمایید.

خاک: خاك جنگلی یا مخلوطی از خاك برگ ، خاك معمولی و ماسه برای فیكوس مناسب است.

تکثیر بنجامین

تکثیر گیاه بنجامین:  

فیكوس بنجامین را میتوان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تكثیر كرد. البته این كار صبر و حوصله فراوان می خواهد. قلمه ای انتهایی ساقه را به طول 8 تا 10 سانتیمتر با قیچی باغبانی جدا كنید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و تك تك در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتیمتر، حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و با كیسه پلاستیكی بپوشانید. این در صورتی است كه محیط خیلی خشك باشد. افتادن ناگهانی برگ، علامتی برای روبه نابودی رفتن یا و اشكالی در عمل تكثیر است. اگر ریشه دهی سالم و مناسب انجام شد، قلمه ها را در گلدانی با قطر دهانه 11 تا 13 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت بكارید.
عوارض و درمان: اگر مشاهده كردید برگهای فیكوس، رنگ پریده شدند و لكه های قهوه ای زیر برگها و روی ساقه وجوددارند، با یك حشره كش نفوذی لكه ها را خیس كنید تا هر دو هفته یك بار، گیاه را سمپاشی نمائید تا علایم برطرف گردد. لكه های پهن و آبكی وسیاه روی برگها نشانه  بیماری قارچی روی فیكوس است. لكه های موجود را با آب و صابون خیس كنید. آبیاری زیاد از حد و باتلاقی شدن خاك، برگها را زرد كرده ومی ریزاند .تار عنكبوتی شدن سطح زیر برگها هم حاصل فعالیت كنه قرمز می باشد. با سمپاشی توسط كنه كش و یا حشره كش نفوذی ، علایم رابر طرف كنید هوای گرم و خشك محیط، می تواند باعث خشكی و شكنندگی برگها شود. اگر هم دیدید برگهای جدید ریز هستند، یا گلدان را بزرگتر كنید یا به تغذیه مصنوعی بپردازید.

بنجامین

توضیحات مفید مختصر: فیکوس بنجامین

این گیاه به مکان پر نور نیاز دارد در زمستان دماي هوا را تا 13 درجه سانتیگراد تحمل می کند، نیاز آبی متوسط می باشد و در تابستان بهتر است برگها روزانه آبپاشی شوند. اکثر آپارتمان ها فضایی که شدت نور خورشید در آن بخش از فضای منزل زیاد باشد را ندارند و البته اکثر مردم به دلیل زیبایی و خاص بودن فیکوس بنجامین علاقمند به نگه داری این گیاه در منزلشان هستند. امروزه تکنولوژی مدرنی به ایران راه پیدا کرده به نام "چراغ رشد گیاه" که با این تکنولوژی در هر مکان فاقد نوری می توانید گیاهان مورد علاقه خود را پرورش دهید. در واقع  این چراغ ها آن دسته از طیف نوری خورشید را که برای فتوسنتز ضروری هستند را برای گیاهان شبیه سازی می نمایند.

 

اشتراک گذاری:
تگ ها:
rating
نام
ایمیل
نظر