طرز نگه داری از گیاه كروتون

گیاه کروتون Codiaeum variegatum

نگهداری از گیاه کروتون

یکی از گونه ­های گیاهی خانواده Codiaeum از خانواده Euphorbiaceae است. این گیاه بومی اندونزی، مالزی، استرالیا و جزایر غرب اقیانوس آرام است که به صورت درختچه در جنگل­های گرم و مرطوب رشد می­کند. گیاهی است همیشه سبز دو یا چند ساله با پایه های چوبی که بطور معمول در محیط طبیعی تا 183 سانتی­ متر هم رشد می­کند. حداکثر رشد آن به عنوان گیاه آپارتمانی بین 60 تا 120 سانتی­متر است. گیاهی با تراکم بالاست که شاخ و برگ فراوان تولید می­کند. برگ­های براق، صاف و لبه دار و روشن گیاه کروتون به صورت جانبی رشد می­کند که دارای رنگ ها روشن شامل زرد، صورتی، نارنچی، برنزی، بنفش و سبز با ترکیبی از الگوهای راه راه و تکه تکه هستند. برگ ها نوک تیز و بیضی شکل هستند. رنگ برگ­ها متمایز است که در زمان­های مختلف ظاهر می­شود.

شیوه نگهداری گیاه کروتون

گل آذین آن بصورت خوشه­ های بزرگ بین 8 تا 30 سانتی­متر طول با گل های نر و ماده روی گل آذین های جدا است. گل های ماده زرد و بدون گلبرگ هستند. گل های آن بصورت فصلی روی گیاه ظاهر می شوند و اکثر گل های آن به رنگ سفید هستند. میوه کپسول با 9 میلی متر قطر دارد که حاوی سه بذر با قطر شش میلی متر است. همانند سایر گونه های خانواده افوربیاسه ساقه آن دارای شیر آبه سفید رنگ است که بعد از بریده شدن ساقه و ایجاد زخم روی آن از ساقه بیرون می آید.

در مناطق گرمسیری، گیاه کروتون پرچین­ و گلدان­های جذابی ایجاد می­کند که بر اساس کیفیت برگ­ها ارزش گذاری می شوند. گیاه کروتون تنها زمانی که دما کمتر از 13 درجه سانتی­گراد نباشد می تواند در زمستان داخل فضای باز کشت شود. دمای پایین تر باعث از دست رفتن برگ­ها در زمستان می شود. در مناطق با دمای پایین در گلخانه ها و یا داخل خانه یا آپارتمان کشت می شود. گونه مورد استفاده کروتون برای استفاده زینتی اندازه ای کوچکتر از گونه­ های وحشی دارند که غالباً تا 1.8 متر رشد می کنند و دارای تنوع وسیعی از برگ با شکل های گوناگون و رنگ های متنوع است.

نگهداری از گیاه کروتون

شرایط نگه داری گیاه کروتون و آبیاری گیاه کروتون

به خوبی در خاک­های هوموسی با رطوبت مناسب رشد می کنند. خاک مورد استفاده باید دارای زهکش مناسب باشد. برای اینکه رنگ ­برگ­ها بهتر باشد نیازمند یک نور متعادل است و باید در روز چند ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند. در شرایط سایه تعدادی از برگ های خود را از دست می دهد. مهم ترین نکته در آبیاری گیاه کروتون: نیاز به مناطق با رطوبت بالا است. برای حفظ رطوبت محیط اطراف آن بهتر است زیر گلدانی آن به صورت جزیره باشد به این صورت که داخل زیر گلدانی مقداری سنگ ریزه ریخته داخل زیر گلدانی ریخته و مقداری آب داخل ظرف بریزید طوری که به گلدان نرسد با این کار رطوبت اطراف گیاه تأمین می شود. برای آبیاری گیاهان بهتر است خاک همیشه مرطوب بماند اما نباید خاک اشباع شود.

نیاز به خواب زمستانه ندارد و بهتر است در پاییز مقدار آبیاری کم شود. در صورت استفاده از گیاه کروتون در فضای آپارتمان باید در کنار پنجره هایی با نور خوب قرار گیرند در صورت عدم وجود چنین شرایطی می­توان از لامپ رشد گیاه استفاده کرد. لامپ های رشد دارای انواع مختلفی هستند که شامل لامپ های متال هالید، فشار بالای سدیمی، لامپ های فلئورسنت و جدیدترین لامپ های رشد یعنی LED مخصوص رشد گیاه است.

شیوه نگهداری گیاه کروتون

تعدادی از گونه­ های آن در مناطق گرم و مرطوب به عنوان گیاه فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد که برای حاشیه کاری ها استفاده می شود باعث ایجاد جلوه زیبا برای محیط می شود. در مناطق معتدل گلدان ها را قبل از کاهش دما در شب باید به جای گرم منتقل کرد. در صورتی که به جای گرم منتقل نشود در مناطق معتدله می توان به به عنوان گیاه یک ساله کاشته شوند.

همانند سایر گونه های خانواده افوربیاسه شیره این گیاه می تواند باعث اگزمای پوستی شود. تمام قسمت های گیاه سمی است سم آن یک ترکیب 5-دئوکسیژنول دارد. گیاه داری یک روغن است که شدیداً مسهل است و در غلظت های بسیار زیاد مشکوک به ایجاد سرطان است. مصرف بذرهای آن می­تواند برای کودکان کشنده باشد.

مشکل خاصی از نظر آفت و یا بیماری برای گیاه کروتون ایجاد نمی شود. در صورت عدم رعایت بهداشت محیط ممکن است کنه تار عنکبوتی روی فعالیت کند.

اشتراک گذاری:
تگ ها:
rating
نام
ایمیل
نظر