نگهداری درخت پرتقال در گلدان

نگهداری درخت پرتقال در گلدان و روش تکثیر درخت پرتقال زینتی

درخت پرتقال

آیا تا به حال در زمینه ی ال ای دی مخصوص رشد گیاه مطلبی شنیده اید؟ جهت کسب اطلاع در زمینه ال ای دی مخصوص رشد گیاه, و مشاهده  قیمت لامپ رشد گیاه و خرید چراغ رشد گیاه کلیک نمایید.

اسم علمی پرتقال زینتی Citrus mitis ، از خانواده Rutaceae  می باشد. این جنس داری 13 گونه همیشه سبز خاردار است كه از درختان و درختچه ها تشكیل یافته و بومی شرق آسیا می باشد بهترین درخت پرتقال كه به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می شود، گونه پا كوتاه آن بوده كه بومی فیلیپین است. ارتفاع آن به حدود 50 سانتی متر می رسد. این گونه تولید گل و میوه های زیادی می نماید. برگهای آن نیزه ای و به رنگ سبز روشن است و گلهای خوشه ای شامل 3 تا 4 گل كه معطر نیز هستند، تولید می كند. این گیاه را باید در تابستان به خوبی آبیاری نمود و نور كافی به آن داد، ولی در زمستان بهتر است در مكانی خنك یعنی دمای 8 تا 10 درجه سانتیگراد قرار بگیرد. برای مطمئن شدت در مورد پیدایش میوه، پس از باز شدن گل، بهتر است با یك برس، دانه های گرده را روی مادگی بمالید تا عمل تلقیح صورت گیرد، گاهی یكسال طول می كشد تا میوه به رنگ نارنجی در آید. جهت کسب اطلاعات در زمینه نور مصنوعی برای رشد گیاهان کلیک نمایید.
مراقبت: پرتقال زینتی به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری متوسط، رطوبت نسبی 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد. 
کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 2 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار، از اسفند تا مهر ماه  مورد استفاده قرار داد.
خاک: مخلوطی از یك قسمت خاك باغچه، دو قسمت ماسه شسته و یك قسمت تورب خاك مطلوب این گیاه آپارتمانی است.

porteghal

 روش تکثیر درخت پرتقال زینتی: 

تكثیر پرتقال زینتی آسان نیست، زیرا به دمای بالا، به مدت طولانی و كنترل محیط دقیق برای رشد نیاز دارد. بهترین زمان تكثیر اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد . قلمه های ساقه های ساقه‌ای را به اندازه 10 تا 15 سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا كنید، در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و سپس آن را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر ، حاوی كمپوست مخصوص قلمه و بذر بكارید. قلمه ها را با كیسه پلاستیكی شفاف، بپوشانید و دور از تابش مستقیم خورشید، در دمای 21 درجه سانتیگراد، به مدت دو ماه یا كمی بیشتر، جهت ریشه دهی، قرا دهید. سیتروس را می توان از طریق كشت بذر نیز تكثیر نمود. بذرها را در سینی بذر یا ظرف كم عمق، حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه، بكارید. روی آنها با كیسه پلاستیكی یا شیشه پوشانید و در دمای مشابه روش قبل نگهداری نمائید. پس از یك ماه كه جوانه زنی آغاز شد، در پوش را بردارید تا نهالهای بذری به رشد خود ادامه دهند. سپس آنها را در آورده در گلدان حاوی كمپوست گلدانی، با قطر دهانه 9 سانتیمتر ، بكارید. 

پرتقال

اشتراک گذاری:
rating
  نظرات

profile photo نظر جدید

سلام باتشکر از شما من یه پرتقال تو گلدان دارم غنچه کرده میخواستم بدونم چقدر میشه غنچه باز بشه آیا مراقبت خواصی داره

ارسال توسط عباس در تاریخ 2/6/2019 10:39:05 AM
profile photo نظر جدید

سلام باتشکر از شما من یه پرتقال تو گلدان دارم غنچه کرده میخواستم بدونم چقدر میشه غنچه باز بشه آیا مراقبت خواصی داره

ارسال توسط عباس در تاریخ 2/6/2019 10:37:36 AM
profile photo نهال پرتقال

سلام.
الان ۴ماه هست که هسته های پرتقال را دوی خاک کاشتم .و برگ داده و سبز شده.اما متاسفانه سر بعضی برگ هاش زرد و خشک شده .باید چکار کنم؟

ارسال توسط نصر در تاریخ 6/24/2018 3:29:41 PM
profile photo نهال

با سلام زحمت بکشید از روزی که نهال یک ماه داره یه توضیح ساده در خصوص نهال پرتقال بدید که ما تو منزل داخله گلدون کاشتیم واز شرایط نور مثلا منظورتون افتابه یا کود مثله2020 که میدم میشه استفاده کرد ویا رطوبت منظورتون چیه خونه باید70درصدمرطوب باشه که اصلا جور در نمیاد بیزحمت ما رو ازسر در گمی نجات بدید با تشکر ازطرف دوستداران طبیعت وگیاه

ارسال توسط mos در تاریخ 4/20/2018 4:37:23 PM
profile photo نظر جدید

با سلام و درود بر شما
درخت پرقال ما متاسفانه کلا برگاش ریخته و قسمتی از شاخه هاش خشک شده خوبم مراقبت کردم علتش چی میتونه باشه؟

ارسال توسط امیر خدائی در تاریخ 3/14/2018 10:56:52 PM
profile photo نظر جدید

با سلام و عرض تشکر. نور مورد نیاز این گیاه از نظر شما چیست؟

ارسال توسط اسماعیل در تاریخ 4/8/2017 12:38:29 PM
profile photo با سلام ی سوال داشتم از حضورتون من یک بوته از این گیاه را در منزل نگهداری میکنم و متاسفانه توده ی سف

نظر جدید

ارسال توسط محمود در تاریخ 12/13/2016 4:53:09 PM

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد