نگهداری درخت پرتقال در گلدان

نگهداری درخت پرتقال در گلدان و روش تکثیر درخت پرتقال زینتی

درخت پرتقال

پرتقال زینتی Citrus Mitis

پرتقال زینتی یک درختچه همیشه سبز از خانواده مرکبات (Rutaceae) و بومی آسیای شرقی، هند، فلیپین، چین، شمال آمریکا و جزایر هاوایی است. گیاهی پر رشد با تاج متراکم و پر پشت است. ساقه­های آن دارای خارهای کوچک است. این درختچه می­تواند تا ارتفاع 5 تا 6 متر رشد کند. دارای میوه­های کوچک به اندازه 4 تا 5 سانتی­متر به رنگ نارنجی است. به منظور استفاده در فضای سبز و همچنین کاشت در گلدان استفاده می­شود. دوره گلدهی آن بسته به شرایط آب و هوایی از بهار تا تابستان متفاوت است. گل­های آن معطر و به رنگ سفید هستند.

نیازهای درخت پرتغال زینتی :

به سایه نسبی متحمل است، برای رشد و گلدهی نیاز به نور کامل دارد. پرتقال زینتی یا کامکوات حداقل 7 تا 9 ساعت در روز نیاز به نور کامل دارد (برای تامین نور می توانید از لامپ رشد گیاه استفاده نمایید.) باید در مناطقی قرار گیرد که در اوایل روز نور کامل را دریافت کند و بعد از ظهر از تابش مستقیم به دور باشد. کاهش میزان نور منجر به کاهش گلدهی و میوه دهی در پرتقال زینتی و همچنین کاهش رشد آن­ها می­شود.

در خت پرتقال زینتی نیاز به مکانی گرم در محدوده دمایی 25 تا 35 درجه سانتی گراد دارد. دمای زیر صفر درجه تا 10- درجه سانتی­گراد را می­تواند تحمل کند و کمتر از آن باعث از بین رفتن گیاهان می­شود. بطور کلی مقاومت گیاهانی که در گلدان کاشته می­شوند نسبت به گیاهانی که در باغچه کاشته می­شوند نسبت بر سرما کمتر است در این زمینه پرتقال زینتی نیز مستثنی از سایر گیاهان نیست بنابر این زمانیکه دمای هوا در پاییز به محدوده 12 درجه سانتی گراد رسید باید گلدان­ها به داخل منتقل شوند.

 نیاز آبی متوسط دارد و به خشکی متحمل است اما بهتر است تنش خشکی به گیاه وارد نشود. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می­شود که در نتیجه آن باعث زرد شدن و ریزش تدریجی برگ­های گیاه شده و در نهایت گیاه از بین می­رود.

پرتقال زینتی یا کامکوات همانند گیاهان هم خانواده خود در خانواده مرکبات به عدم زهکشی مناسب خاک حساس است و در این حالت باعث خفگی ریشه می­شود، بنابراین خاک مناسب برای پرتقال زینتی باید داری زهکش مناسب باشد. مناسب ترین خاک برای پرتقال زینتی ترکیب خاک باغچه و خاکبرگ با نسبت برابر و مقداری ماسه با pH نسبتاً قلیایی است.

porteghal

 برای کوددهی گیاهان می­توان کود­های 20+20+20 +TE به مقدار 4 گرم در یک لیتر آب به صورت هر 20 روز یکبار از اوایل بهار تا اواخر تابستان استفاده کرد. نحوه و میزان استفاده از کود برای گیاهان با توجه به شرایط فیزیولوژیکی و سن گیاه متفاوت است بنابراین برای استفاده از کود حتما با کارشناسان مشورت نمائید تا بر اساس نیاز وشرایط گیاه بهترین فرمول برای شما ارائه شود.

به منظور کاهش دمای خاک اطراف گیاه می­توان از مالچ­های گیاهی با ضخامت 5 تا 7 سانتی­متر در اطراف گیاه استفاده کرد با این کار می­توان دمای اطراف ریشه را نسبت به محیط بیرون خنک نگه داشت که این کار باعث بهبود رشد گیاهان می­شود.

در صورت کاشت گلدانی از رقم­های پا کوتاه استفاده شود و از پیچیدن ریشه­ها به یکدیگر جلوگیری شود. استفاده از گلدان­های بزرگ مانع از در هم تنیده شدن ریشه­ها می­شود. باید توجه داشت که هر دو سال یکبار با توجه به رشد گیاه نسبت به تعویض گلدان اقدام شود.

در فصل رکود (زمستان و یا پاییز) باید در جای خنک و با نور زیاد قرار گیرد. در فصل­های رشد (بهار و تابستان)، انتقال گیاه به بیرون بهترین حالت را برای رشد گیاه فراهم می­کند.

گرده افشانی مصنوعی به کمک فرچه­ های کوچک به تشکیل میوه­ ها کمک می­کند.

پرتقال

روش تکثیر درخت پرتقال زینتی

برای تکثیر این گیاه می­توان از قلمه­ های(10 تا 15 سانتی متر) گرفته شده از شاخه­ های تازه رشد کرده در اواخر بهار و یا اوایل تابستان استفاده کرد. برای ریشه دار شدن قلمه­ ها، انتهای قلمه­ ها را به پودر ریشه زایی آغشته کرده و پس از آن به خزانه­ های با دمای بالای 20 درجه و پایین تر از 25 درجه دور از تابش مستقیم آفتاب منتقل شوند. در صورت بهینه بودن شرایط قلمه­ ها بعد تقریباً دو ماه و نیم ریشه دار می­شوند. پس از ریشه دار شدن و بعد از سازگاری قلمه ها آن­ها را می­توان در محیط آزاد قرار داد.

آیا تا به حال در زمینه ی ال ای دی مخصوص رشد گیاه مطلبی شنیده اید؟ جهت کسب اطلاع در زمینه لامپ رشد گیاه (چراغ رشد گیاه), و مشاهده  قیمت لامپ رشد گیاه و خرید چراغ رشد گیاه کلیک نمایید.

اشتراک گذاری:
rating
  نظرات

profile photo نظر جدید

سلام باتشکر از شما من یه پرتقال تو گلدان دارم غنچه کرده میخواستم بدونم چقدر میشه غنچه باز بشه آیا مراقبت خواصی داره

ارسال توسط عباس در تاریخ 06/02/2019 10:39:05 ق.ظ
profile photo نظر جدید

سلام باتشکر از شما من یه پرتقال تو گلدان دارم غنچه کرده میخواستم بدونم چقدر میشه غنچه باز بشه آیا مراقبت خواصی داره

ارسال توسط عباس در تاریخ 06/02/2019 10:37:36 ق.ظ
profile photo نهال پرتقال

سلام.
الان ۴ماه هست که هسته های پرتقال را دوی خاک کاشتم .و برگ داده و سبز شده.اما متاسفانه سر بعضی برگ هاش زرد و خشک شده .باید چکار کنم؟

ارسال توسط نصر در تاریخ 24/06/2018 03:29:41 ب.ظ
profile photo نهال

با سلام زحمت بکشید از روزی که نهال یک ماه داره یه توضیح ساده در خصوص نهال پرتقال بدید که ما تو منزل داخله گلدون کاشتیم واز شرایط نور مثلا منظورتون افتابه یا کود مثله2020 که میدم میشه استفاده کرد ویا رطوبت منظورتون چیه خونه باید70درصدمرطوب باشه که اصلا جور در نمیاد بیزحمت ما رو ازسر در گمی نجات بدید با تشکر ازطرف دوستداران طبیعت وگیاه

ارسال توسط mos در تاریخ 20/04/2018 04:37:23 ب.ظ
profile photo نظر جدید

با سلام و درود بر شما
درخت پرقال ما متاسفانه کلا برگاش ریخته و قسمتی از شاخه هاش خشک شده خوبم مراقبت کردم علتش چی میتونه باشه؟

ارسال توسط امیر خدائی در تاریخ 14/03/2018 10:56:52 ب.ظ
profile photo نظر جدید

با سلام و عرض تشکر. نور مورد نیاز این گیاه از نظر شما چیست؟

ارسال توسط اسماعیل در تاریخ 08/04/2017 12:38:29 ب.ظ
profile photo با سلام ی سوال داشتم از حضورتون من یک بوته از این گیاه را در منزل نگهداری میکنم و متاسفانه توده ی سف

نظر جدید

ارسال توسط محمود در تاریخ 13/12/2016 04:53:09 ب.ظ

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد